موضوع گازدارکردن نوشابه‌ها با گازوئیل از پایه غلط است

سلامانه : رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو ضمن توصیه به بر مصرف هر چه کمترنوشابه «گازدارکردن آن‌ها با سوخت‌های فسیلی مثل گازوئیل» را که در برخی رسانه‌ها منتشر شده است؛ ناصحیح دانست.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، مهندس نسترن محمدی گفت: باتوجه به ضوابط و مقررات اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو؛ تمامی واحدهای تولید کننده مواد غذایی حاوی گاز دی اکسید موظف به استفاده از آن و البته با ویژگی‌های خوراکی می‌باشند.

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو ادامه داد: در همین راستا تعدادی از واحدهای تولید گاز دی اکسید کربن که ضوابط را بطورکامل رعایت کرده‌اند؛ موفق به اخذ پروانه تولید از سازمان غذا و دارو شده‌اند.

 وی همچنین در خصوص پروسه تولید نوشابه افزود: تولید گاز دی اکسید کربن پس از سوختن گاز طبیعی حاصل می‌شود؛ سپس گاز تولید شده از برج‌های مالش، جذب، تفکیک، کندانسور، کمپرسور سردکننده عبور کرده تا به گاز دی اکسید کربن مایع تبدیل شود.

وی در پایان با تاکید بر اینکه اگر چه ویژگی‌های گاز مذکور مطابق با ویژگی‌های مندرج در کدکس بین المللی بوده و مجوز تولید و مصرف گاز دی اکسید کربن پس از بررسی‌های لازم در محصولات غذایی گازدار صادر می‌گردد خاطر نشان کرد: با توجه به شیوع بیماریهای غیر واگیر دار به دلیل زندگی مدرن و عدم تحر ک کافی پیشنهاد همواره متولیان سلامت مصرف کمتر فراورده‌های پر شکر، نمک، چربی می‌باشد.

این مقام مسئول در اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در پایان ضمن توصیه به مصرف هر چه کمترنوشابه به مردم، توصیه کرد: قبل از مصرف فراورده‌های غذایی برای اطلاع از میزان شکر، نمک، چربی در آنها به نشانگر رنگی تغذیه مندرج در بسته بندی محصولات که به "چراغ راهنمای تغذیه" معروف است توجه نموده و نیاز کافی و به اندازه بدن خود را با آن تنظیم کنند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif