یادداشتی از دکتر زینب صائمی، روان‌پزشک، مشاور ازدواج و زوج‌درمانگر

اثرات ناباروری بر زندگی زناشویی

اثرات ناباروری بر زندگی زناشویی

سلامانه : میزان افسردگی با میزان بیشتری در بین مردان و زنان نابارور شیوع دارد.

اثرات ناباروری بر زندگی آن دسته از زوجینی که با آن مواجه هستند فراگیر بوده، سبب ایجاد کشمکش و ناسازگاری در اغلب روابط متعادل و پایدار یا تشدید مشکلات موجود میان زوجین یا ناتمام ماندن وظایف خانواده می‌شود. چنین برآورد شده که میزان طلاق و سطح سلامتی در این افراد با شدت استرس ناشی از ناباروری در ارتباط است.

میزان افسردگی با میزان بیشتری در بین مردان و زنان نابارور شیوع دارد. برای بسیاری از زنان و مردان، تشخیص و پیگیری طبی و درمان ناباروری به منزله معاینه و ارزیابی تمامیت مردانگی و زنانگی آن‌هاست.

اغلب مردم باروری را امری عادی فرض کرده و ناباروری تقریبا در تمامی موارد برای آن‌ها غیر منتظره است. اغلب زوجین در چنین مواردی دچار احساس انزوا یا درماندگی و احساسی از نابارور بودن در دنیایی ار باروری و کودک - محوری می‌شوند.

نظرات متفاوت درمانگران و متخصصان ناباروری، تاثیرات ناشی از فشار مالی، عوارض جانبی فیزیکی ناشی از دارو درمانی و عکس‌العمل‌های متفاوت اطرافیان می‌تواند روابط زوجین نابارور را تحت‌تاثیر قرار دهد و با به دست نیامدن هدف بارداری پس از ماه‌های متوالی روابط زناشویی ناسازگارتر هم بشود.

مشاوره انفرادی و زوج‌درمانی برای زوجین نابارور بسیار کمک‌کننده است. در این روند به زوجین کمک می‌شود تا اهداف خود را در رابطه با باروری روشن و با کمک تکنیک حل مسئله، مزایا و معایب این اهداف را در زندگی مشترک خود مشخص کنند.

سپس به آن‌ها در ایجاد رابطه و گفتگو با یکدیگر برای تصمیم‌گیری در زمینه تعداد دوره‌های اعمالی مانند IVF، استفاده از تخمک اهدایی، کمک گرفتن از روش رحم اجاره‌ای و فرزندخواندگی یا بستن این پرونده به منظور پذیرش یک زندگی بدون فرزند کمک می‌شود.

*دکتر زینب صائمی، روان‌پزشک، مشاور ازدواج و زوج‌درمانگر 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.