فعالیت ۸۹۰ شرکت دانش بنیان کشور در حوزه سلامت

سلامانه : رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت گفت: از بین سه هزار و 100 شرکت دانش بنیان ثبت شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 890 شرکت به حوزه سلامت مربوط است.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، دکتر حسین وطن پور در افتتاحیه هجدهمین کنگره پژوهشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که به میزبانی دانشگاه قزوین برگزار شد، گفت: از این تعداد شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت حدود 250 شرکت دارای محصول در بازار هستند که از این بین نیز محصول 70 شرکت صادراتی است.

وی ادامه داد: هم اکنون 35 درصد منابع کشور در بخش فناوری جذب حوزه سلامت شده که این رقم فوق العاده است.

دکتر وطن پور با اشاره به دستاوردهای گسترده حوزه سلامت در طول سال‌های اخیر افزود: برخی تصور می‌کنند دستاوردهای وزارت بهداشت تنها در طرح تحول سلامت خلاصه می‌شود در حالی که ما امروز در فعالیت‌های پژوهشی و فناوری به رشد قابل ملاحظه‌ای دست یافته‌ایم و اساتید برجسته و دانشمند ما اکنون در بسیاری از دپارتمان‌های دانشگاه‌های بزرگ دنیا عضویت دارند.

دکتر وطن پور، افزایش تعداد مقالات علمی در خارج از کشور، گسترش تعداد کنگره‌ها و افزایش بودجه‌های تحقیقاتی در کشور را از دیگر مواردی اعلام کرد که سال‌های اخیر رشد قابل توجهی دست یافته‌اند.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه ایران امروز از لحاظ آموزشی و پژوهشی به خودکفایی رسیده و در زمینه‌های مختلف در حال مذاکره با بسیاری از کشورها و صدور محصولات خود به بازارهای خارج از کشور است، گفت: امروز جایگاه ما به درجه‌ای رسیده که کشورهای بزرگ خارجی نیز علاقه مند به همکاری با ما هستند.

وی در ادامه بر حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم تاکید کرد و گفت: دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم باید در کنار آموزش و پژوهش به فناوری نیز توجه کنند که این موضوع نیازمند نیروی انسانی نخبه و فن آور است.

دکتر وطن پور ادامه داد: هم اکنون فراتر از تصور بسیاری از ما که اهدای عضو را محدود به کلیه، قلب و کبد می‌دانیم، کشور ما به سطحی از دانش علمی دست یافته که می‌تواند استخوان‌های اجساد انسان‌ها را نیز مورد استفاده قرار دهد و حتی در صورت آنکه اجازه داشته باشد و مخالفان نیز مانع نشوند، توانایی تهیه پوست آماده برای بسیاری از بیماران دچار سوختگی را نیز دارد.

وی در پایان از آمادگی و استقبال وزارت بهداشت برای حمایت از طرح‌ها و تحقیقات دانشجویان خبر داد وتصریح کرد: وزارت بهداشت می‌تواند در زمینه این طرح‌ها سرمایه گذاری کرده و دانشجویان نخبه و توانمند خود را به کارفرما تبدیل کند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.