خطر ژنی رادیوتراپی برای درمان سرطان کودکان

سلامانه : برخی از افرادی که از سرطان کودکی جان سالم به در برده‌اند دچار تومورهای مغزی می‌شوند. اکنون محققان می‌گویند یک جهش ژنی پیدا کرده‌اند که انگار خطر این قضیه را افزایش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، محققان گفتند که یافته‌های آنها می‌تواند به کشف راه‌هایی جهت جلوگیری از تومورهای مغزی بی‌انجامد.

افرادی به خاطر درمان سرطان کودکی تحت رادیوتراپی سر و ستون فقرات قرار می‌گیرند، بیشتر به مننژیوما مبتلا می‌شوند. این تومورها که اغلب خوش‌خیم هستند، شایع‌ترین نوع تومور مغزی در افراد بزرگسال به حساب می‌آیند.


محققان کانادایی در این مطالعه به بررسی ۳۱ مننژیوم که بر اثر رادیوتراپی سر و ستون فقرات در دوران کودکی به وجود آمده بود پرداختند. اکثر این افراد (۷۴ درصد) از سرطان خون یا سرطان مغز دوران کودکی جان سالم به در برده بودند.


این تومورهای مغزی با ۳۰ مننژیوم در افراد جمعیت عام مقایسه شد.


گلاره زاده، یکی از محققین این مطالعه گفت که مننژیوم‌های ناشی از رادیوتراپی شبیه آنهایی هستند که به صورت اتفاقی بروز می‌کنند.


زاده گفت: «چیزی که راجع به تومورهای ناشی از رادیوتراپی فرق می‌کند، این است که آنها مهاجم‌ترند، به صورت چندتایی عود کرده و به مغز حمله می‌کنند. این قضیه باعث ناتوانی‌های چشمگیر و محدودیت می‌شود.»

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.