افزایش خطر بیماری قلبی پس از تشخیص سرطان

سلامانه : انگار آدم‌هایی که تازه به سرطان مبتلا شده‌اند کم نگرانی دارند. حالا یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تشخیص سرطان می‌تواند قلب این افراد را نیز در معرض خطر قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، این مطالعه نشان داد که بیمارانی که به تازگی متوجه سرطان شده‌اند در معرض خطر ابتلا به عارضه‌ای به نام ترومبوآمبولی دهلیزی هستند. در این عارضه، جریان خون به وسیله لخته‌ای که از جای دیگری در بدن، مثل پاها، مهاجرت کرده است، مسدود می‌گردد.

تیم تحقیقاتی به رهبری دکتر بابک ناوی از دپارتمان بیماری‌های اعصاب مؤسسه ویل کورنل، اظهار داشت: «این خطر بالقوه برای قلب، علی‌الخصوص در شش ماه پس از تشخیص، بیشتر است.»
تیم ناوی با بررسی پایگاه داده‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱ شامل ۱۴۰ هزار بیمار سرطانی و تعداد مساوی از افراد غیرمبتلا به سرطان، دریافت که بیماران سرطانی دو برابر بیشتر از افراد غیر سرطانی احتمال دارد که در شش ماه پس از تشخیص به ترومبوآمبولی دهلیزی دچار شوند.


این مطالعه نتوانست یک رابطه علت و معلولی را ثابت کند اما محققان گفتند که ریسک تشکیل لخته بسته به نوع سرطان فرق دارد. بیماران مبتلا به سرطان‌های ریه، معده و پانکراس در بیشترین خطر قرار داشتند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.