سالانه ۴ میلیون نفر در سراسر دنیا بر اثر آسم یا COPD می‌میرند

سلامانه : مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که دو بیماری مزمن ریوی، یعنی آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) سالانه جان ۴ میلیون نفر را در سراسر دنیا می‌گیرند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، بر اساس آمار این مطالعه ۳.۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ بر اساس COPD می‌میرند. COPD در اصل به دو بیماری اطلاق می‌شود که یکی از آنها آمفیزم و دیگری برونشیت مزمن است. هر دوی این بیماری‌ها اغلب با سیگار ارتباط دارند. آسم نیز باعث ۴۰۰ هزار مرگ دیگر شده بود.


اگرچه آسم شیوع بیشتری دارد، کشندگی COPD بیشتر است. و اگر چه هر دو بیماری را می‌توان درمان کرد، بیماری بسیاری از افراد تشخیص داده نمی‌شود یا اشتباه تشخیص داده می‌شود. به علاوه، در بسیاری از کشورها، درمان (اگر وجود داشته باشد) تا حد کافی صورت نمی‌پذیرد.

مؤلف راهبر این مطالعه، تئو ووس، استاد دانشگاه واشنگتن، گفت: «اگرچه قسمت زیادی از بار این بیماری‌ها با انجام مداخلات امکان‌پذیر قابل پیشگیری یا درمان‌پذیر است، این بیماری‌ها کمتر از بیماری‌های برجسته دیگر مثل بیماری قلبی، سرطان یا دیابت مورد توجه قرار گرفته‌اند.»

سیگار و آلودگی هوا از عوامل اصلی ابتلا به COPD هستند. عامل ابتلا به آسم کمتر مشخص است اما گمان می‌رود که عوامل آن شامل سیگار و آلرژن‌ها باشند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.