آیا ویروس زیکا به کار مبارزه با یک سرطان کشنده مغزی می‌آید؟

سلامانه : شهرت ویروس زیکا به خاطر ایجاد ناهنجاری‌های شدید مغزی در جنین است. اما شاید دانشمندان بتوانند از این توانایی استفاده مثبتی بکنند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، محققان می‌گویند که فکر می‌کنند بتواند با استفاده از میل ویروس به سلول‌های در حال تکامل – به جای سلول‌های بالغ مغزی – درمانی برای یک نوع سرطان کشنده مغز پیدا کنند.

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن و دانشگاه کالیفرنیا در آزمایشات حیوانی نشان دادند که این ویروس می‌تواند سلول‌های بنیادی پیشراننده رشد یک نوع تومور کشنده و رایج مغزی که گلیوبلاستوما نام دارد را هدف قرار داده و آن را نابود سازند.

مایکل دایاموند، راهبر این مطالعه از دانشگاه واشنگتن، گفت: «مطالعه ما اولین قدم به سمت ساخت ویروس‌های زیکای ایمن و اثربخش است تا بتوانند ابزاری مهم در درمان گلیوبلاستوما به دست دهند.»

وی گفت: «با این حال، نگرانی‌هایی راجع به سلامت جمعی وجود دارد که باید در طی آزمایشات پیش‌بالینی و ارزیابی توانایی ویروس برای تبدیل به نوع خطرناک برطرف شود.»

این تحقیق در مراحل ابتدایی قرار دارد و آزمایشاتی که در مطالعات حیوانی امیدبخش ظاهر می‌شوند، همیشه در انسان‌ها هم نتیجه یکسانی ندارند.

یافته‌های این مطالعه در روز ۵ سپتامبر در The Journal of Experimental Medicine منتشر شد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.