داروهای استاتین به کاهش کلسترول «بد» کمک می‌کنند

سلامانه : یک مطالعه بلندمدت نشان می‌دهد که استاتین‌های کاهنده کلسترول خطر ابتلا به بیماری قلبی و مرگ در افراد سالمی که کلسترول «بد» یا LDL بالا دارند را کاهش می‌دهد.

بیش از ۵۵۰۰ فرد در کشور اسکاتلند که بیماری قلبی نداشتند اما LDL بالا داشتند، ۴۰ میلی‌گرم پراواستاتین را به مدت ۲۰ سال مصرف کردند. این دز، دز نسبتاً ضعیفی به حساب می‌آید. مصرف این قمدار از دارو، ریسک کلی مرگ را تا ۱۸ درصد، ریسک مرگ بر اثر بیماری قلبی را تا ۲۸ درصد و ریسک مرگ بر اثر دیگر بیماری‌های قلبی‌عروقی را تا ۲۵ درصد کاهش داد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، مؤلف ارشد مطالعه، دکتر کوسیک ری، استاد دانشکده سلامت جمعی در ایمپریال کالج لندن، گفت: «ما برای اولین بار نشان می‌دهیم که استاتین‌ها از خطر مرگ در این گروه از افراد که جز LDL بالا کاملاً سالم هستند، می‌کاهند.»

به گفته محققان یافته‌های این مطالعه رویکرد «انتظار و پایش» در افراد جوانی که LDL بالا دارند را به چالش می‌کشد. آن‌ها گفتند که حتی افرادی که کلسترول آنها کمی افزایش یافته است نیز در درازمدت در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند.

این مطالعه در روز ۶ سپتامبر در ژورنال Circulation منتشر شد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif