یادداشتی از دکتر مریم انصاف‌گو، متخصص زنان و زایمان

در دوران یائسگی از استرس دوری کنید

در دوران یائسگی از استرس دوری کنید

سلامانه : بسیاری از خانم‌ها با فرارسیدن به دوران یائسگی دچار یکسری تغییرات خلق و خویی چون کج‌خلقی، بی‌قراری و ناآرامی می‌شوند و بی‌حوصله هستند. این رفتارها، از تغییرات سطح استروژن نشات می‌گیرد. استروژن‌های گیاهی مانند سویا، حبوبات و عدس و همچنین استفاده مقطعی از مکمل‌های سویا که به شکل قرص در بازار موجود است می‌تواند در کاهش مشکلات یائسگی از جمله گرگرفتگی، بی‌قراری و تعریق مفید باشد. برای این منظور مصرف سویا حداقل 6-4 بار در هفته در کاهش گرگرفتگی موثر خواهد بود. از دیگر فراورده‌های تهیه شده از این خوراکی می‌توان به آجیل سویا، شیر سویا، آرد سویا اشاره کرد. 

با توجه به اینکه استرس از جمله عواملی است که در تحریک گرگرفتگی نقش دارد، با فعالیت‌های ورزشی می‌توان از شدت استرس کاست. البته در طول دوره یائسگی، سطح هورمون استروژن دچار افت و منجر به افزایش وزن می‌شود. بنابراین در این دوره باید با رعایت برنامه غذایی مناسب باید مراقب افزایش وزن بود و در صورت چاقی و اضافه وزن، در کنار پیروی از یک رژیم غذایی صحیح و اصولی، تحرک داشت و ورزش کرد که هم در کاهش وزن و هم بهبود روحیه زنان و شاداب کردن آنها موثر است. 

پایین بودن دمای اتاق، انجام ورزش‌های هوازی و یوگا، نوشیدن آب خنک و کم کردن تعداد لباس‌ها، خوردن شیر قبل از خواب از دیگر توصیه‌های موثر در رفع گرگرفتگی هستند. همچنین مصرف مکمل‌های ویتامین B، 400 میلی‌گرم روزانه سطح استروژن خون را ثابت نگه می‌دارد و به کاهش گرگرفتگی کمک می‌کند. 

متاسفانه یکی دیگر از مشکلات شایع زنان در دوران یائسگی، ابتلا به پوکی استخوان است که قبل از رسیدن به سن یائسگی با در نظر گرفتن تمهیدات خاصی از جمله دریافت کافی کلسیم و فعالیت بدنی، می‌توان از احتمال بروز این عارضه است. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.