جریان نداشتن هوا و افزایش CO۲ از دلایل خستگی‌ مفرط در افراد

سلامانه : یک دکترای طب مکمل و پژوهشگر گفت: یکی از دلایل خستگی‌های مفرط در افراد به خصوص افرادی که در ادارات کار می‌کنند، جریان نداشتن هوا و افزایش CO۲ است که همین یون‌های مثبت در بروز خستگی افراد تاثیر فراوان دارد.
 
مهناز زرافشار در گفت‌و‌گو با تسنیم، اظهار داشت: برای تامین تهویه و نور طبیعی کافی در مسکن حداقل باید 10 درصد و حداکثر 20 درصد مساحت کف اتاق به صرف نورگیرها و پنجره ها اختصاص یابد.
به گفته وی در منزل نورهای مصنوعی باید به گونه‌ای انتخاب شوند که روشنایی آن نزدیک به روز باشد، هوا را آلوده نکند، درخشندگی یکنواخت داشته باشد و بهتر است منابع روشنایی غیر مستقیم یا نیمه مستقیم انتخاب شوند در حالی که منبع نور نباید بین شیء و چشم‌ها باشد و حالت خیره کنندگی را برای چشم‌ها ایجاد نکند.
این دکترای طب مکمل و پژوهشگر درباره مساحت اتاق‌ها در طب جدید افزود: طب ایرانی معتقد است که اتاق‌ها باید وسیع باشد که این مسئله در طب جدید هم اشاره شده است؛ اندازه اتاق‌ها بر اساس استاندارد جهانی باشد و سطح مناسب برای فضاهای اصلی به ازای هر نفر نباید کمتر از 9 متر مربع باشد؛ فضای آشپزخانه برای هر نفر 6 متر مربع باشد ولی بقیه فضاها کوچکترین فضا بهتر است 9 متر مربع باشد.
زرافشار اضافه کرد: امروزه یکی از کارهای اشتباهی که در ساخت مسکن می‌شود این است که خانه‌ها را نفوذناپذیر می‌سازند یعنی همه فضاهای اداری یا مسکن باید یک حالت نفوذپذیر داشته باشد و هیچ جای عبور و مرور هوا نمی‌گذارند و همین باعث می شود که سیستم گرمایشی یا سرمایشی که در محیط کار گذاشته می‌شود یون‌های منفی را از محیط خارج کرده و فضای مناسب را برای جریان‌های مثبت در محیط به وجود می آورد که ایجاد یون‌های مثبت بیش از اندازه می‌تواند سبب بی حوصلگی افراد شود.
وی عنوان کرد: یکی از دلایل خستگی‌های مفرط در افراد خصوصا افرادی که در ادارات کار می‌کنند، جریان نداشتن هوا و افزایش CO2 است که همین یون‌های مثبت در بروز خستگی افراد تاثیر فراوان دارد.
این دکترای طب مکمل و پژوهشگر خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که افراد هنگام باران شاداب‌تر و سرزنده‌تر هستند این است که تهویه مطلوب ریوی صورت می‌پذیرد و جابجایی یون‌ها اتفاق می‌افتد و از نظر روحی و روانی در افراد تاثیر فراوان می‌گذارد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.