استاتین‌ها به افزایش عمر افراد مبتلا به COPD کمک می‌کنند

سلامانه : داروهایی که با نام استاتین شناخته می‌شوند، کلسترول «بد» خون یا LDL را پایین می‌آورند. مطالعه‌ی جدیدی بیان می‌کند که افراد مبتلا به بیماری مزمن ریوی که این داروها را مصرف می‌کنند، عمر بیشتری دارند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، این مطالعه‌ی کانادایی شامل نزدیک به ۴۰ هزار نفر فرد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) بود. از هر پنج بیمار، ۱ نفر از داروهای استاتین استفاده می‌کرد و خطر مرگ بر اثر هر علتی در این افراد ۲۱ درصد کمتر بود. به علاوه محققان دریافتند که خطر مرگ بر اثر مسائل ریوی در این افراد ۴۵ درصد کمتر از بقیه است.


این مطالعه در ادامه‌ی یک تحقیق بزرگ دیگر می‌آید که هیچ ارتباطی را بین استفاده از استاتین و تعداد موارد تشدید COPD پیدا نکرده بود.

مؤلفان مطالعه، تحت رهبری آدام ریمیکرز از دانشگاه بریتیش کلمبیا، گفتند: «با اینکه شواهد یک کارآزمایی کنترل‌شده‌ی اخیر نشان داد که استفاده از استاتین فایده‌ی کمی برای مبتلایان به COPD دارد، مطالعه‌ی ما نشان داد که استفاده از این داروها باعث کاهش مرگ و میر مبتلایان به COPD می‌شود.»

اگرچه در این مطالعه به نظر می‌رسید که استاتین‌ها باعث افزایش طول عمر مبتلایان به COPD می‌شود، این مطالعه برای اثبات یک رابطه‌ی علت و معلولی طراحی نشده بود.


یافته‌های این مطالعه در روز ۷ سپتامبر در ژورنال Chest منتشر شد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.