مبارزه‌ فولیک اسید با عامل اوتیسم

سلامانه : مطالعه‌ی جدیدی نشان می‌دهد که مادران آینده با مصرف فولیک اسید در حوالی زمان لقاح می‌توانند از خطر اوتیسم ناشی از حشره‌کش در کودک بکاهند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، مؤلف نخست مطالعه، ربکا اشمیت، گفت: «ما دریافتیم که اگر مادران در حین پنجره‌ی حوالی لقاح فولیک اسید مصرف کنند، خطر ناشی از حشره‌کش‌ها کاهش می‌یابد.»


اشمیت که دانشیار علوم سلامت جمعی دانشگاه کالیفرنیا است، گفت: «مادران باید از تماس با حشره‌کش‌ها اجتناب کنند. اما اگر محل زندگی آنها نزدیک به محیط کشاورزی است، مصرف فولیک اسید می‌تواند راهی برای مقابله با اثرات مضر حشره‌کش‌ها باشد.»

تخمین زده می‌شود که از هر ۶۸ کودک امریکایی، یک نفر به اختلال طیف اوتیسم دچار باشد. هیچ عامل منفردی وجود ندارد اما تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیب اثرات ژنتیک و محیطی در ایجاد این بیماری نقش دارند.

مطالعه‌ی جدید شامل حدود ۳۰۰ کودک ۲ تا ۵ ساله‌ی مبتلا به اوتیسم و ۲۲۰ کودک غیر مبتلا بود. کودکانی که مادران‌شان حداقل ۸۰۰ میکروگرم فولیک اسید مصرف می‌کرد، بسیار کمتر به اوتیسم مبتلا می‌شدند، حتی اگر مادران آنها در تماس با حشره‌کش‌های خانگی یا کشاورزی قرار می‌گرفت.

یافته‌ها نشان داد که خطر ابتلا به اوتیسم در کودکانی که مادران آنها مکررا در تماس با حشره‌کش‌ها قرار می‌گرفتند یا آنهایی که مادران‌شان فولیک اسید کمی مصرف می‌کردند و سه ماه قبل تا سه ماه بعد از لقاح در تماس با حشره‌کش‌های کشاورزی قرار گرفته بودند، بیشتر بود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.