یادداشتی از دکتر مجید انوشیروانی، PhD طب سنتی ایران، استادیار دانشکده طب سنتی و مکمل مشهد

راهکارهای طب سنتی برای سرماخوردگی

راهکارهای طب سنتی برای سرماخوردگی

سلامانه : بسیاری از بیماران سرماخورده گمان می‌کنند اگر ترشحات سبزرنگ و غلیظ در ریه یا پشت حلق داشته باشند باید آنتی‌بیوتیک مصرف کنند. مصرف آنتی‌بیوتیک در اکثر این موارد هیچ ضرورتی ندارد و تنها در صورتی که تب ناشی از عفونت میکروبی روی داده باشد، مصرف آن با تجویز پزشک حاذق منطقی خواهد بود. 
در سرماخوردگی‌های ویروسی رایج در روزهای سرد، حالاتی مانند گرفتگی بینی، سرفه خلط‌دار غلیظ، ترشحات غلیظ بینی و پشت حلق، سنگینی سر در ناحیه پیشانی و گونه‌ها و عمق چشم‌ها، همراه با تب خفیف، بی‌اشتهایی، بی‌حالی و درد عضلانی روی می‌دهد که در این شرایط باید به یکسری موارد توجه داشت. 
 

تغذیه در سرماخوردگی: برمبنای طب ایرانی، کم‌اشتهایی حین سرماخوردگی فرآیندی سودمند در جهت پاکسازی دستگاه تنفس و بهبودی زودتر به‌شمار می‌رود بنابراین اصرار به خوردن غذا (به‌ویژه غذاهای سنگین) به‌خصوص در مورد کودکان توصیه نمی شود. در دوران سرماخوردگی، غذا باید سبک و خوشگوار باشد و علاوه بر ارزش تغذیه‌ای، بتواند عملکردهای دارویی نیز داشته باشد. مثلا سوپ رقیق کم‌گوشت با هویج و جعفری و مرزه، شلغم و کمی سیر، به‌علاوه پودر آویشن شیرازی و دارچین نمونه خوبی از آن است.
ضمن اینکه در طی دوره بیماری باید از مصرف ماست، پنیر، خامه، نان، غذاهای خمیری مانند ماکارونی، سرخ‌کردنی‌ها و موز که ترشحات سینوش و سینه را غلیظ‌تر می‌کند، پرهیز کرد.


راهکاری برای رهایی از ترشحات غلیظ پشت حلق:

در صورت وجود ترشحات غلیظ پشت حلق یا ریه، برای رقیق شدن و دفع آن، مصرف برگ آویشن شیرازی همراه با قدری پودر ریشه شیرین‌بیان که هر دو طبیعت گرم و خشک دارند، سودمند است.  
زوفا هم گیاه خوبی است ولی در بازار عمومی گیاهان دارویی، زوفای اصلی وجود ندارد و به‌جای آن گیاه دیگری به‌فروش می‌رسد.
مرزنجوش هم برای کاهش ترشحات غلیظ دستگاه تنفس مفید است ولی شناسایی جنس مرغوب آن در بازار گیاهان دارویی نیاز به تجربه و مهارت دارد.
 

بسته‌های گیاهان دارویی آماده سرماخوردگی مفیدند یا نه؟! 
نکته حائز اهمیت اینکه، بسته‌های گیاهان دارویی آماده سرماخوردگی که در عطاری‌ها به‌فروش می‌رسد، عمدتا شامل دانه‌های موسیلاژی مثل به‌د‌انه و عناب، سپستان و ناخنک است که در زکام و نزله سرد مفید نیست. همچنین مصرف گیاهان موسیلاژی دیگر مانند خطمی و بنفشه برای کاهش و دفع ترشحات غلیظ ریه و سینوس‌ها، بی‌فایده است. 
گیاهان دارویی موثر در بازشدن مجاری تنفسی: برای باز شدن مجاری تنفسی و رقیق شدن ترشحات غلیظ سینوس‌ها، استنشاق بخار جوشانده برگ درخت اکالیپتوس یا عصاره آن، برگ آویشن و گل بابونه مناسب است. همچنین چکاندن یک تا دو قطره روغن سیاهدانه در بینی منجر به بازشدن مجاری سینوس‌ها و کاهش احتقان آنها در این شرایط می‌شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.