مشکلات جنسی پس از طلاق

سلامانه : پایان یک رابطه زناشویی صرف‌نظر از علت آن، همواره دردناک است و می‌تواند تا مدت‌ها تاثیرات زیادی را روی جسم و روان فرد باقی گذارد. داشتن رابطه و صمیمیت جنسی از جمله مواردی است که می‌تواند بعد از طلاق در هر یک از زوجین، تا حد زیادی دستخوش تغییرات شود.

طلاق و جدایی ممکن است به اعتماد به نفس فرد و تصویر ذهنی شخص از خودش، اندام و رابطه جنسی ضربه وارد کند. علاوه بر این، معمولا برخی از زوجین پس از طلاق دچار سوگ و چه بسا افسردگی و گوشه‌گیری و بعضا خشم و ناامیدی می‌شوند. همه اینها می‌تواند در رابطه جنسی بعد از جدایی ایجاد مشکل کند، گاهی فرد به‌رغم آشنایی با شخص جدید، در ناخودآگاه خود نسبت به شریک زندگی قبلی‌اش متعهد است یا از صمیمیت با  شریک تازه و از دست دادن خودمختاری‌اش می‌ترسد. گاهی هم فرد در زندگی سابق خود مشکلات جنسی مثل اختلال نعوظ داشته و از جانب همسرش مدام بازخورد منفی و سرزنش گرفته و الان نگران تکرار این موقعیت با شریک جنسی تازه‌اش است. یا اینکه خانمی که در زندگی قبلی‌اش با اجبار اقدام به برقراری رابطه با همسرش کرده و سال‌ها از این بابت زجر کشیده، حالا در مقابل همسر دوم همچنان تصویر خشن و آزاردهنده‌ای از رابطه‌ زناشویی را در ذهن دارد و...

همه موارد ذکر شده و یکسری موارد دیگر می‌تواند کیفیت رابطه جنسی را بعد از طلاق متاثر کند و مشکلات مختلف از جمله کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ، زودانزالی ، دیر انزالی، اختلال ارگاسم،  مقاربت دردناک و... را در فرد ایجاد کنند و باعث دوری جستن فرد از برقراری هر نوع ارتباط نزدیک و صمیمانه منتهی به رابطه زناشویی شود. و شاید برای بهبود این وضعیت نیاز به تلاشی مضاعف و کمک متخصصان مربوطه باشد.

 

** دکتر بهاره صباغ‌ابریشمی، روانپزشک و روان‌درمانگر جنسی

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif