غذاهایی برای رفع کم خونی‌های ناشی از فقر آهن

سلامانه :یک کارشناس بهداشت مواد غذایی تاکید کرد که کم خونی‌های ناشی از فقر آهن در زنان باردار، شیرده و کودکان جدی گرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، مهندس حسین عبدالعزیزی، گفت: یکی از شایعترین انواع کم خونی، ناشی از فقرآهن است و چنانچه برای ساخت گلبول‌های قرمز خون آهن به مقدار کافی در دسترس بدن نباشد، بدن از ذخایر آهن خود استفاده می‌کند و زمانی که کمبود آهن ادامه پیدا کند و ذخایر آهن بدن هم تمام شود کم خونی ناشی از فقر آهن بوجود می‌آید.

وی با بیان اینکه آهن در غذاهای حیوانی و نباتی به مقادیر متفاوت وجود دارد، افزود: اما این میزان در انواع مختلف غذا، برحسب شرایط گوناگون فرق می‌کند مثلاً در سبزی‌ها و میوه‌ها بر حسب اینکه نوع آب و خاک از آهن غنی باشد با نباشد مقدار آهن آن تفاوت می‌کند.

این کارشناس بهداشت مواد غذایی گفت: در سبزی‌ها، میوه‌های خشک، دانه‌های نباتی نظیر پسته و گردو و همچنین در غذاهای حیوانی از همه بیشتر در جگر، انواع گوشت، تخم مرغ و غیره نیز آهن زیادی یافت می‌شود.

عبدالعزیزی با اشاره به اینکه کم خونی‌های ناشی از فقز آهن یکی از شایعترین کم خونی‌ها در نفاط مختلف جهان از جمله ایران است، تصریح کرد: این نوع کم خونی‌ها بیشتر در زن‌های باردار، شیرده و اطفال شیرخوار بیشتر از دیگران دیده می‌شود.

کارشناس بهداشت مواد غذایی همچنین گفت: در زن‌های باردار صرفنظر از ازدیاد حجم خون و رقت آن که نیاز بیشتری به آهن دارد، اما در موقع زایمان ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم آهن همراه نوزاد و حدود ۳۵۰ می گرم همراه جفت و خونریزی‌ها همراه زایمان که جمعاً ۷۵۰ میلی گرم است دفع می‌شود.

عبدالعزیزی تاکید کرد: در برخی کشورها به عنوان پیشگیری از بروز آنمی های ناشی از فقر آهن، مقداری آهن به نان، شکر یا نوشابه‌های عمومی اضافه می‌کنند که در اینگونه موارد زنان باردار باید از غذاهای غنی شده با آهن بیشتر استفاده کنند.

این کارشناس در پایان توصیه کرد: در کشورمان که غذاهای غنی شده به آهن وجو ندارد بهترین غذاهایی که می‌توان به مادران پیشنهاد کرد که بیشتر از معمول مصرف کنند جگر، گوشت، تخم مرغ، و مغزها از قبیل گردو، بادام، پسته، سبزهای خشک و تازه و غلات است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.