کشف یک داروی جدید که سلول های خفته سرطانی را می کشد

سلامانه : دانشمندان سوئدی یک داروی جدید کشف کردند که می تواند به صورت انتخابی با ایجاد اختلال در میتوکندری سلول های سرطانی خفته آنها را از بین ببرد.

 به گزارش  ایرنا از پایگاه خبری ساینس، این گروه تحقیقاتی به رهبری پروفسور استیگ لیندر از موسسه کارولینسکا و دانشگاه اوپسالا در سوئد، مولکول کوچکی به نام (VLX600) را کشف کردند که در از بین بردن سلول های خفته سرطان روده بزرگ در انواع مختلف موثر است. 

محققان می گویند در تومورهای جامد که اندازه ای بزرگتر از چند میلی متر دارند، رشد ناکافی عروق خونی سبب کاهش اکسیژن و مواد مغذی می شود. آنها می گویند این مساله سبب می شود که سلول های سرطانی به سلول های خفته تبدیل شوند.

این سلول های سرطانی خفته پس از درمان، شروع به تقسیم سلولی می کنند وبه این ترتیب تومور سرطانی دوباره رشد می کند. 

به گفته محققان این روند نقش موثری در مقاومت تومور به پرتودرمانی و شیمی درمانی دارد.

در این مطالعه جدید، محققان کشف کردند که در مناطقی از تومور که نبود اکسیژن و مواد مغذی وجود دارد، انرژی زیادی نیز در میتوکندری تولید نمی شود.

یافته های دانشمندان نشان می دهد که سلول های سرطانی به اختلال در عملکرد میتوکندری حساس هستند. در نتیجه یک فاجعه زیست-انرژی برای این سلول ها رخ می دهد.

محققان دریافتند زمانی که مولکول VLX600 که سبب اختلالات میتوکندری است، در شرایط آزمایشگاهی به سلول های سرطانی روده بزرگ وارد می شود سبب از بین رفتن سلول های خفته سرطانی و سرکوب رشد تومور می شود.

شرح کامل نتایج این تحقیقات جدید در نشریه Nature Communicationsمنتشر شده است. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.