در خصوص تأمین داروی بیماران سرطانی کمبودی نداریم

سلامانه : معاون غذا ودارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در سالهای اخیر شرکتهای دارویی معتبر کشور اقدام به تولید داروهای شیمی درمانی کرده‌اند و داروهای با کیفیتی را که قابل رقابت با نمونه‌های خارجی هستند تولید می‌کنند که موجب کاهش کمبود داروهای شیمی درمانی شده است.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، دکتر قباد محمدی، گفت: در خصوص بیماران سرطانی اولویت اول ما تأمین داروی این بیماران است دارویی که این بیماران مصرف می‌کنند داروهای خاص و گرانقیمت است که خیلی از آنها وارداتی باشند.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند «ما می‌خواهیم اگر کسی در خانواده‌ای مریض شد غیر از رنج و مریض داری رنج دیگری نداشته باشد»، عنوان کرد: بعد از تأمین دارو، حمایت‌های مالی از این بیماران در اولویت است. چرا که هزینه‌های این داروها بسیار بالا است و ما سعی داریم این بیماران جهت تأمین هزینه دارو رنجی متحمل نشوند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: خیلی از بیماران سرطانی در بیمارستانهای وابسته به دانشگاه (مانند بیمارستان امام رضا (ع) و بیمارستان طالقانی و بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی برای کودکان) درمان می‌شوند که در این مراکز با حداکثر 10 درصد از کل هزینه مراحل درمان خودرا طی می‌کنند. حال اگر کسی هم توان پرداخت این 10 درصد راهم نداشته باشد می‌تواند با مراجعه به مددکاری مستقر در بیمارستانها تخفیفات خوبی اخذ کند.

دکتر محمدی افزود: دسته بعدی بیماران سرطانی هستند که درمراکز سرپایی درمان می‌شوند. برای این قشر هم هزینه‌هایی برای تخفیف دارویی در نظر گرفته شده است که از طریق مراجعه به معاونت غذا و دارو و تشکیل پرونده می‌توانند از مزایای تخفیف دارویی بهره مند شوند.

وی گفت: برخی از بیماران شیمی درمانی نیز به مخدرهای ضد درد نیاز دارند که ما به طور متمرکز در واحد مخدر معاونت غذا و دارو با هزینه‌های بسیار پایین با ارائه نسخه پزشک متخصص آن را در اختیار بیماران قرار می‌دهیم. در شهرستانها نیز این داروها را در اختیار بیمارستانها قرار داده‌ایم.

دکتر قباد محمدی در پایان به قیمت داروها نیز اشاره‌ای کرد و خاطر نشان ساخت: درچند ماهه اخیر داروهای شیمی درمانی هیچگونه افزایش قیمتی نداشته‌اند، افزایش قیمت مختصری فقط در داروهای معمولی وجود داشته است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif