با داروخانه‌های عرضه کننده داروهای خارج از فهرست برخورد می‌شود

سلامانه : رئیس سازمان غذا و دارو  گفت: بحران دارویی سال‌های گذشته و قبل از طرح تحول سلامت را فراموش نمی‌کنیم، بیماران برای دریافت دارو و ملزومات پزشکی به خارج از بیمارستان مراجعه می‌کردند و خود بیمارستان‌ها نیز توان خرید دارو نداشتند و مردم گرفتار بودند و هزینه‌های بسیاری به مردم تحمیل می‌شد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، غلامرضا اصغری، در همایش مدیران دارویی معاونت‌های غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور گفت: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، برنامه طرح تحول نظام سلامت اجرا شد و کمترین آثار آن این بوده که زیرمیزی‌ها و پرداخت تا متعارف حذف، دسترسی آسان به دارو و ملزومات پزشکی حاصل شده و هزینه‌های بستری و درمان و پرداخت از جیب مردم نیز کاهش یافت. همچنین نزدیک به 4 الی 5 میلیون نفر نیز که هیچگونه بیمه‌ای نداشتند قرار شد که بیمه شوند که البته این تعداد به حدود 10 الی 11 میلیون نفر رسید و بیمه شدند، این افراد هیچ سرانه‌ای نیز پرداخت نمی‌کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: متاسفانه پرداخت بیمه‌ها چندین ماه به عقب افتاده و بازار دارویی را با اختلال مواجه کرده است که خوشبختانه با پیگیری‌هایی که از جوانب مختلف صورت گرفته، بخشی از مشکلات دارویی با پرداخت اوراق برطرف شده و امیدواریم در چند هفته‌های آتی با پرداخت حداقل حدود 2 هزار میلیارد تومان به صورت نقدی و 2 هزار میلیارد تومان هم به صورت اوراق، مشکلات دارویی تا حد زیادی برطرف و حالت عادی به خود بگیرد. لذا در این زمینه پیگیر هستیم و امیدواریم این موضوع محقق شود.

وی عنوان داشت: به طور متوسط در هر ماه 700 میلیارد تومان هزینه دارویی داریم و این مبلغی است که باید بیمه‌ها به دانشگاه‌ها پرداخت نمایند، این هزینه‌ها روز به روز اضافه می‌شود و زنجیره پرداخت با مشکل مواجه می‌شود.

دکتر اصغری اظهار داشت: به نظر می‌رسد بحران دارویی که با آن مواجه بودیم در چند هفته آینده کمتر خواهد شد و در این زمینه امیدواری جدی وجود دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو خطاب به مدیران دارویی دانشگاه‌ها گفت: باید هزینه‌ها را مدیریت کنیم و برای این مدیریت باید برنامه ریزی مؤثر داشته باشیم. در این زمینه انتظارمی رود مدیران نظارت بر دارو در حوزه بیمارستانی فعالانه عمل کنند و در زمینه خرید دارو دقت و توجه جدی داشته باشند که برنامه ریزی شده خرید نمایند و انبارهای بیمارستان‌ها باید کنترل شود یعنی دانشگاه‌ها باید بر موجودی انبارهای بیمارستانی نظارت فعال و مؤثر داشته باشند.

دکتر اصغری ادامه داد: با نیازسنجی واقعی که انجام خواهد شد، در خریدهای دارویی خود صرفه جویی نمایید، از ابتدای سال آینده برای 20 قلم پرمصرف دارو در سطح ملی برنامه ریزی خواهد شد تا خریدها از طریق مناقصه صورت گیرد و خرید راهبردی بطور جد در دستور کار خواهد بود.

وی گفت: مدیران دارویی در موضوع تجویز و مصرف نیز باید نظارت‌های جدی داشته باشند. در این زمینه ما بخشی از معاونت درمان هستیم که امیدواریم بتوانیم با کمک‌های خود به معاونت درمان در نظارت بر تجویز داروها کمک شایانی انجام شود.

وی بیان داشت: در بیمارستان‌ها و در سرپایی نیز باید نظارت‌های جدی شود و از تولیدات داخلی استفاده شود و به هیچ عنوان دارویی که در کشور تأمین کننده دارد اجازه واردات نخواهد داشت و داروهای قیمت داروهای ژنریک نیز کنترل و مدیریت شود و باید با نظارت‌های کهانجام می‌شود از اینکه بیمار سوق داده می‌شود تا از داروی خارجی استفاده نماید جلوگیری کنیم و در این زمینه با کسی که مشهور است برخورد جدی خواهد شد و کسی هم که به اقتصاد داخلی کمک می‌نماید باید حمایت شود.

دکتر اصغری ادامه داد: از برخی از شهرستان‌ها گزارشاتی رسیده است که در برخی داروخانه‌ها داروهای خارج از فهرست به فروش می‌رسد که باید برخورد جدی شود و این قابل قبول نیست و قطعاً باید با داروخانه‌های متخلف برخورد شود.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: یکی دیگر برنامه‌هایی که در حال انجام است و در این زمینه جلساتی را با انجمن داروسازان برگزار کرده‌ایم این است که داروخانه‌ها نظم به خصوصی داشته باشند تا بتوانیم جایگاه‌ها مناسبی برای داروسازان در تیم درمانی رقم بخورد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif