نقش اضطراب و استرس در بروز یبوست

سلامانه : یک پزشک و پژوهشگر طب سنتی گفت: اجابت مزاج زنان کمتر از مردان است، همچنین حالات روحی و روانی فرد در اجابت مزاج صحیح تاثیر دارد چرا که اگر اضطراب و استرس داشته باشد، ممکن است دچار یبوست شود.
 
فاطمه مرادی در گفت‌و‌گو با تسنیم، اظهار داشت: یکی از این استفراغات (را‌ه‌های پاکسازی مواد زائد از بدن) در طب سنتی اجابت مزاج است، روده‌ها در شب باید تقریباً غیر فعال باشند اما با بیدار شدن، حرکت، خوردن و نوشیدن، معده و روده فعال می‌شود و بعد از حدود 20 تا 30 دقیقه احساس دفع ایجاد شود و اینکه بر اساس تعاریف اجابت مزاج 3 بار در روز باشد تا بدن سالم باشد.
به گفته وی اجابت مزاج زنان کمتر از مردان است همچنین حالات روحی و روانی فرد در اجابت مزاج صحیح تاثیر دارد چرا که اگر اضطراب و استرس داشته باشد، ممکن است دچار یبوست شود.
این پژوهشگر طب سنتی افزود: حرکت نرمال برای کار کردن لوله‌های گوارشی مفید است، همان طور که افراد با حرکات منظم ورزشی کمتر دچار یبوست می‌شوند.
مرادی عنوان کرد: کلیه‌ها تنظیم مایع خارج سلولی را انجام می‌دهند و مایعات بدن را تنظیم می‌کنند. تنظیم میزان اسید و باز محیط داخلی بدن از کارهای مهم کلیه‌هاست و اینکه مصرف روزانه 3 لیتر مایعات را بیان می‌کنند، باید به این نکته اشاره شود که مصرف مایعات زیاد به همه توصیه نشده است.
وی بیان داشت: به طور کلی کسانی که سنگ کلیه دارند مصرف روزانه 3 لیتر مایعات برای تولید 2 و نیم لیتر ادرار توصیه می‌شود، همچنین چاقی یا همان اسیدی کردن ادرار به عنوان یکی از عوامل ایجاد سنگ کلیه است یا اینکه کاهش وزن به نحوی که آب بسیاری از بدن خارج شود، می‌تواند ایجاد سنگ کلیه کند،‌ پس باید کاهش وزن متعادل باشد.
این پزشک و پژوهشگر گفت: برای مصرف کسانی که داروی ویتامین D یا آنتی اسیدهایی که حاوی کلسیم هستند، استفاده می‌کنند باید میزان مصرف آب زیاد شود چون خیلی مستعد ایجاد سنگ کلیه هستند و از خوردن گوشت و ماهی زیاد نیز باید اجتناب کنند.
مرادی خاطرنشان کرد: دفع روزانه آب به طور متوسط 2300 میلی لیتر است که از طریق عرق و مدفوع، تنفس و پوست صورت می‌پذیرد و حتی عنوان می‌شود از طریق بزاق در حدود 700 تا 1500 میلی لیتر آب یا مایعات به صورت روزانه دفع می‌شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.