بیمه‌ها بسیاری از بیماری‌های روانی نیاز به بستری را پوشش نمی‌دهند

سلامانه :  رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران با انتقاد از عملکرد بیمه‌های پایه و تکمیلی گفت: بیمه‌ها بسیاری از بیماری‌های روانی‌ را که نیاز به بستری شدن دارند از جمله بیماری‌های روانی با علائم روان پریشی را پوشش نمی‌دهند.

به گزارش  ایسنا، دکتر رضا میرسپاسی در آستانه برپایی «چهارمین همایش سلامت روان و رسانه» با محوریت‌ چالش‌های سلامت روان و غفلت همگانی که در محل انستیتو روانپزشکی برگزار می‌شود با اعلام این خبر افزود: بیماران اگر به بیماری‌هایی که علائم روان پریشی مانند توهم و هذیان دارند، دچار شوند به دلیل آن که بیمه‌ها تنها هزینه‌های مربوط به بستری شدن بیماران روانی را که روان پریش نباشند، می‌پردازند، قادر به استفاده از خدمات بیمه‌ای نیستند.

وی در ادامه افزود: حتی در مواردی که بیمار دچار بیماری روان پریشی است،‌ برخی از پزشکان برای آن که بیمار بتواند از پوشش بیمه‌ای استفاده کند،‌ ناگزیرند در شرح حال او بیماری افسردگی – و نه بیماری واقعیتش را – درج کنند.

رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران تصریح کرد: بیمه‌ها برای بیماران دچار افسردگی هم محدودیت قائلند و تنها در سال یکبار و آن هم به مدت چند هفته هزینه‌های مربوط به بستری شدن را پوشش می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از داروهای روانپزشکی تحت پوشش بیمه‌ها نیستند، گفت: این مساله باعث تحمیل هزینه بیشتر به بیماران می‌شود به ویژه اینکه بعضی از داروها، خارجی و گران قیمت نیز هستند.

دکتر میرسپاسی افزود: از طرف دیگر بیماران مبتلا به اعتیاد برای دریافت خدمات درمانی، تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ای اعم از دولتی، خصوصی، پایه، تکمیلی و ... نیستند.

وی اظهار داشت: به دلیل همین غفلت‌ها در ارتباط با بیماران روانی، محور چهارمین همایش سلامت روان به موضوع چالش‌های سلامت روان و غفلت همگانی اختصاص یافته است.

رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت:‌ در این همایش یک پنل به موضوع غفلت از بیماران روانی اختصاص یافته که به مدیریت دکتر احمد جلیلی و با حضور سیاست گذاران حوزه سلامت و اعضای جامعه پزشکی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین یک پنل دیگر با عنوان رسانه، جامعه و فرهنگ برپا می‌شود که هدف آن آگاهی دهی، آموزش و طرح مسایل روانی با رویکرد توجه به مسایل فرهنگی است که با حضور روانپزشکان و ارباب رسانه‌ها برگزار می‌شود.

دکتر میرسپاسی افزود: بر اساس آمارهای ارایه شده،‌ اختلالات روانی در ایران رتبه بالایی از بار بیماریها را در بر دارد.

وی یادآور شد: بر این اساس، حدود 20 تا 22 درصد افراد بزرگسال جامعه (15 تا 64 سال) در طول یک سال نیاز به مراجعه برای مشکلات اعصاب و روان دارند.

رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران اظهار داشت: با توجه به اهمیت سلامت روان، کرسی یونسکو در آموزش سلامت با همکاری انجمن علمی روانپزشکان ایران و وزارت بهداشت،‌ همایش‌های ادواری سلامت روان را طی سه سال اخیر برگزار کرده که امسال چهارمین دوره آن برپا می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد با برپایی چنین همایش‌هایی، قدمی در راه بهبود وضعیت سلامت روان و بیماران دچار مشکلات روان پزشکی برداشته شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.