اثرات بارز پیری پوست بعد از ۴۰ سال آشکار می شود

سلامانه : عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: اگرچه پوست مدام پیر می‌شود، اما اثرات بارز آن تا وقتی كه سن به 40 برسد آشكار نیست و بعد از 40 سالگی آشکار می شود .

دكتر فریبا ایرجی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه پیری در فیزیولوژی به معنی كاهش روند تجزیه و تحلیل اطلاعات در سلول و تغییرات تدریجی پاسخ‌های تطابقی "هومئوستاتیك بدن" است گفت: پیری در سلول‌هایی كه تكثیر نمی‌شوند مانند سلول‌های عضلات و اعصاب بسیار بارزتر است، زیرا در بافتی كه سلول‌هایش قابل تكثیرند، سلول‌های جدید به طور دائم تولیدشده و محل سلول‌های مرده را اشغال می‌كنند. 

وی اظهار کرد: سلول در جریان رشد و فعالیتش به طور مرتب اطلاعات ژنتیكی از درون خود برای سنتز مواد پروتئینی دریافت می‌كند به طوری که هر عمل یا عاملی كه روند انتقال این اطلاعات را مختل ‌كند، سبب بروز اختلال در اعمال سلول می‌شود. 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه اشتباهاتی در رسیدن اطلاعات ژنتیكی می‌تواند از طرق تشعشع و جهش رمزها و تشكیل پیوند‌های شیمیایی نابجا  صورت ‌گیرد تصریح کرد: در پیری معمولی نیز هر چند گذشت زمان مؤثر است اما سرعت و شدت پیر شدن از فردی به فرد دیگر فرق می کند كه "نقش ژنتیك" را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه هر چند هنوز پیری درمان ناپذیر است ولی تلاش برای افزایش عمر و بهبود کمّی و کیفی زندگی در سنین بالا ادامه دارد یادآور شد: برخی از پژوهشگران سالمندان را به دو گروه شامل گروه اول پیران کم سن و سال هستند که در سنین بین 74 و 65 سالگی قرار دارند و گروه دوم پیران پیر هستند که در سنین بالاتر از 85 سالگی قرار گرفته اند. 

دکتر ایرجی یادآور شد: با به کارگیری تدابیر و اقدامات بهداشتی و درمانی گروه «پیران پیر» در حال افزایش جمعیت است ، اگرچه پوست مدام پیر می‌شود، اما اثرات بارز آن تا وقتی كه سن به 40 برسد آشكار نیست. 

وی با اشاره به اینکه تغییرات به دست آمده در پوست شامل كاهش تعداد "فیبرهای كلاژن" و فقدان الاستیسیته فیبرهای الاستیك و تجمع آنها به صورت توده‌های حجیم كه باعث چروك پوست می‌شود تصریح کرد : كاهش تعداد فیبروبلاست‌ها و آتروفی غدد سباسه و افزایش نفوذپذیری و سفت و ضخیم شدن عروق خونی در درم و فقدان چربی زیر پوست و كاهش تعداد ملانوسیت‌های فعال كه باعث موی خاكستری و" پیگمانتاسیون غیرطبیعی پوست" می‌شود. 

این متخصص پوست در پایان با بیان اینکه معمولا پوست پیر نازك‌تر از پوست جوان است که ترمیم در پوست پیر دیر  انجام می شود و در برابر شرایط متعدد مانند سرطان پوست و خارش حساس‌تر است خاطرنشان کرد: قرار گرفتن در برابر "اشعه ماوراءبنفش خورشید" به مدت طولانی و سیگار كشیدن و استرس روند پیر شدن پوست را تسریع کرده و پیری پوست بیش از پیری در سایر ارگانها، فرد را از نظر روحی تحت تاثیر قرار داده و این در كثرت مراجعین برای بازسازی پوست در تمام دنیا دیده می شود داشتن اطلاعات كافی در زمینه پیری پوست و بیماریهای همراه با آن برای كلیه پزشكان الزامی است. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.