دردسر دولت رومانی/ پزشکان به خارج از کشور مهاجرت می کنند

دردسر دولت رومانی/ پزشکان به خارج از کشور مهاجرت می کنند

سلامانه :رومانی با یک مشکل مهم روبرو شده: مهاجرت دکترهای جوان.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از «بی بی سی»، طبق برخی آمار، در 7 سال گذشته 10 هزار دکتر و پرستار از رومانی رفته اند. آندریا روسکا، دانشجوی پزشکی، می گوید:«دلایل متعددی هست که یک نفر بخواهد در رومانی بماند؛ عاشق کشورت هستی، اینجا خانواده و دوست داری، شاید آرزو داری سیستم عوض شود. من شخصا فکر نمی کنم این اتفاق بیفتد.»

بیشتر کسانی که بار سفر می بندند، جوان هستند. برای شروع کار، به آنها ماهی 250 یورو حقوق می دهند که کافی نیست. روسکا می گوید خودش می خواهد شانسش را در کشورهای دیگر مثل فرانسه و سوییس امتحان کند؛ و نصف هم کلاسی هایش هم قصد رفتن دارند، به آلمان، شمال اروپا، فرانسه یا انگلیس.
اما کمبود پزشک در بعضی جاها به چشم می آید. برای نمونه، بیمارستانی در شهر کوچک و مجارنشین «اسفانتو». رابرت ناگی، مدیر بیمارستان، می گوید در 40 روز اول سال 3 هزار و 300 نفر را به بخش اورژانس بیمارستان آورده اند؛ اما در روز تهیه گزارش، فقط یک دکتر عمومی دارند که باید 2 تا اتاق پر از بیماران منتظر را معاینه کند. دکتر یاکاب که در این بیمارستان کار می کند، می گوید:«بیشتر دکترهای جوان دوست دارند بمانند، اما چاره ای جز رفتن ندارند؛ بیشتر هم می روند آلمان.» ناگی هم هشدار می دهد:«بزرگ ترین مشکل ما هنوز از راه نرسیده، پر کردن جای دکترهایی که بازنشسته می شوند.»

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.