گفتگوی سلامانه با دکتر اکبر کوشانفر، متخصص اطفال/

اگر شیر مادر کافی نبود....

اگر شیر مادر کافی نبود....

سلامانه :برخی از مادران،‌ آموزش لازم را درباره تغذیه با شیر مادر، نمی‌بینند یا شیرشان به اندازه‌ای نیست که فرزندشان را سیر بکند.

دکتر اکبر کوشانفر، متخصص اطفال در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» در این زمینه می‌گوید: «شیرخوارانی که با شیر مادر خود به‌خوبی سیر نمی‌شوند باید شیر خشک هم مصرف کنند. البته الویت اصلی تغذیه شیرخواران، شیر مادر است اما آنهایی که نیاز به شیر خشک هم دارند، باید براساس وزن و سن‌شان، حدود 60 تا 90 سی‌سی هم شیر خشک در طول روز دریافت بکنند تا رشد قدی و وزنی آنها براساس نمودار پایش رشدشان باشد.»

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به مادرانی که فرزند آنها زود یا نارس به دنیا آمده و توان مکیدن شیر ندارد هم توصیه می‌کند: «اگر شیرخوار، هنگام تولد، قد و وزن مناسبی (وزن حدود 3 کیلوگرم و قد حدود 150 سانتی‌متر) داشته باشد، قدرت مکیدن خوبی هم دارد و موقع گرسنگی، گریه می‌کند. معمولا این بچه‌ها، به‌خوبی شیر می‌خورند و خواب خوبی هم دارند. در حالیکه بچه‌های نارس، قدرت مکیدن کمتر و خواب بیشتری دارند. البته مادران می‌توانند با کمی توجه و تحمل بیشتر، چنین شیرخوارانی را هم با شیر خودشان تغذیه بکنند».

چطور؟ «به این صورت که شیر خود را با وسایل مخصوص، بدوشند و با شیشه شیر، آن را به شیرخوار خود بدهند. با این حال، میزان رشد ماهیانه کودکان نارس، نشان می‌دهد که آیا آنها به تغذیه با شیر خشک هم نیاز دارند یا نه؟»

دکتر کوشانفر در نهایت خاطرنشان کرد که شیر مادر، مانند نوعی واکسیناسیون برای کودک عمل می‌کند و باعث پیشگیری از ابتلا به برخی بیماری‌های عفونی تنفسی و گوارشی در آنها می‌شود. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.