ارتباط تغذیه و اگزما

اگزما یا درماتیت آتوپیک شرایطی است که در آن بخش هایی از پوست فرد به صورت خشک و خارش دار در بیاید که در اغلب اوقات در نتیجه یک التهاب پوستی ایجاد می شود.
اگرچه درمان قطعی برای اگزما وجود ندارد ولی کرم ها و داروهای زیادی که باعث کاهش التهاب می شوند در دسترس بیماران قرار دارد.
 گاهی اوقات پزشک به بیمار توصیه می کند از خوردن غذاهایی که منجر به بدتر شدن اگزما می شود پرهیز کند ، بنابراین مصرف غذاهایی که منجر به التهاب نمی شوند، ممکن است به تنهایی منجر به کاهش علائم اگزما شود .
 

چه غذاهایی خورده شوند؟
در افراد مبتلا و مستعد اگزما، خوردن برخی غذاهای خاص مثل آجیل می تواند باعث ایجاد پاسخ ایمنی و التهاب در بدن شوند که در بروز اگزما موثر است. ؛ بنابرین رژیم غذایی ضد اگزمایی بسیار شبیه رژیم غذایی در سایر بیماری های التهابی است.
نمونه هایی از غذاهای پیشگیری کننده از التهاب، عبارتند از:
ماهی که یک منبع طبیعی اسیدهای چرب امگا 3 است که می تواند با التهاب در بدن مبارزه کند.
غذاهای غنی از پروبیوتیک : که منجر به بهبود عملکرد سیستم گوارش می شوند مانند ماست های حاوی پروبیوتیک ، برخی از انواع سوپ ها ، دوغ و ماست های به فرم کفیر ، کلم بروکلی
غذاهای  حاوی  فلاونوئید همانند: انواع میوه ها و سبزیجات رنگی دیگر مانند اسفناج
معمولا واکنش های حساسیتی در افراد مستعد ، 6 تا 24 ساعت پس از خوردن یک نوع غذای خاص اتفاق می افتد، هرچند گاهی ممکن است بروز علائم دیرتر هم اتفاق بیافتد.
کدام غذاها بایستی از رژیم غذایی فرد مبتلا به اگزما حذف شوند؟
برای تعیین اینکه چه غذاهایی ممکن است واکنش ایجاد کنند، پزشک اغلب رژیم غذایی بر پایه حذف یک نوع غذا را توصیه می کند که شامل پرهیز از بسیاری از غذاهایی است که ما آنها را به عنوان عامل اگزما می شناسیم. برای این کار ابتدا یک نوع غذای مشکوک به ایجاد اگزما را انتخاب  و آن را به آرامی به رژیم غذایی اضافه می کنند و برای 4 تا 6 هفته بررسی می کنند که آیا این غذا می تواند عامل ایجاد اگزما باشد یا نه.
اگر علائم فرد پس از افزودن یک غذای خاص به رژیم غذایی بدتر شود، از بیمار می خواهند که از مصرف آن در آینده پرهیز کنند ولی اگر علائم بیماری بدتر نشد ، نیازی به حذف آن  از رژیم غذایی نمی باشد.
برخی از غذاهای رایج که ممکن است باعث بروز اگزما می شوند و از رژیم غذایی حذف شوند عبارتند از:
میوه های خانواده مرکبات ،  لبنیات ، تخم مرغ ، گلوتن یا گندم ، سویا ، برخی ادویه جات  مانند وانیل، میخک و دارچین ، گوجه فرنگی  و برخی از انواع آجیل
برخی از افراد مبتلا به اگزما ممکن است دارای  سایر آلرژی های تغذیه ای  یا حساسیت به گرده ها باشند ؛ بنابراین ممکن است به این مواد خوراکی هم واکنش نشان دهند : مانند : سیب سبز ، هویج ، کرفس ، فندق ، گلابی ها
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif