سرماخوردگی

آیا می توانیم برای سرماخوردگی درمان قطعی بیابیم؟

سرماخوردگی علوم پزشکی در طول هزاران سال به مبارزه طلبیده است. این بیماری هم سیستم ایمنی بدن ما و نیز صنعت داروسازی را درگیر نموده است. با این حال، با توجه مطالعات جدید، ممکن است به زودی درمان در دسترس باشد.
به طور معمول بزرگسالان دو تا سه بار در سال و کودکان به دفعات بیشتری به سرماخوردگی مبتلا می شوند. در حال حاضر هیچ راهی برای جلوگیری از سرماخوردگی وجود ندارد و در صورت ابتلا، هیچ راهی برای از بین بردن آن وجود ندارد.
علیرغم تکنولوژی دنیای پیشرفته که ما در آن زندگی می کنیم، تحقیقات پزشکی هنوز نمی تواند این دشمن را شکست دهد و نهایت کاری که میتوانیم انجام بدهیم این است که علایم را درمان کنیم تا مدت بیماری به پایان برسد.
سرماخوردگی به دو دلیل اصلی از پیشرفتهای علم پزشکی طفره رفته است.دلیل اول این است که سرماخوردگی تنها یک عامل  مشخص ندارد زیرا اغلب در اثر رینوویروسها ایجاد میشود که خانواده بزرگی از ویروسها با تنوع بسیار زیاد هستند، در نتیجه واکسیناسیون غیر ممکن شده و سیستم ایمنی بدن به چالش کشیده می شود. ثانیا، این ویروس ها به سرعت در حال رشد هستند بنابراین حتی اگر بتوانیم واکسن هایی را برای پوشش طیف کامل رینوویروس ها تولید کنیم، آنها نیز به سرعت مقاوم می شوند.
اگرچه ممکن است مقابله با سرماخوردگی برای اکثر مردم مسئله ی خیلی مهمی نباشد ولی دلایل خوبی برای پیدا کردن راهی برای مبارزه با آن وجود دارد. یکی از افراد درگیر در این موضوع پروفسور اد تیت، از کالج امپریال لندن در انگلستان است که اهمیت مبارزه با سرماخوردگی را اینگونه تشریح می کند: " ممکن است سرما خوردگی برای بسیاری از ما یک کسالت محسوب شود، اما می تواند در افراد منجر به عوارض جدی نظیر آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه شود. "
یک رویکرد جدید
دانشمندان ابتدا به دنبال ترکیباتی بودند که پروتئین را در انگل های مالاریا هدف قرار می دادند. آنها دو مولکول احتمالی را کشف کردند و دریافتند که وقتی آنها ترکیب شوند، اثرات قابل توجهی دارند.
با استفاده از تکنیک های پیشرفته، آنها دو مولکول را ترکیب کرده و یک ترکیب جدید تولید کردند که آنزیم موجود در سلول های بنیادی N-myristoyltransferase (NMT) را مهار می کند.

ویروس چیست و چه کار می کند؟

ویروس ها موجودات میکروسکوپی هستند که تقریبا در سراسر کره زمین وجود دارند. ویروسها معمولا آنزیم NMT را از سلول های انسانی سرقت می کنند و از آن برای ایجاد یک پوسته محافظ در اطراف اطلاعات ژنتیکی خود استفاده می کنند که به عنوان کپسید شناخته می شود. NMT برای زنده ماندن ویروس سرماخوردگی حیاتی است و بدون آن، آنها نمیتوانند تکثیر و گسترش یابند.
از آنجاییکه تمام سویه های ویروس سرماخوردگی از این تکنیک استفاده می کنند بنابراین مهار NMT میتواند نه تنها تمام سویه های ویروس سرماخوردگی را از بین ببرد بلکه در برابر سایر ویروس ها نظیر ویروس فلج اطفال و ویروس های عامل بیماری های دهان و دندان نیز موثر باشد.
همچنین به دلیل اینکه مولکول به جای ویروس، سلول های انسانی را هدف قرار می دهد، امکان ایجاد مقاومت به دارو کمتر است. یافته های این تیم اخیرا در مجله Nature Chemistry منتشر شده است. محققان امید زیادی به دارویی دارند که در حال حاضر با کد IMP-1088 وارد بازار شده است. اگر این دارو در اوایل ابتلا به بیماری داده شود میتواند مفید باشد.
این دارو  "بیش از 100 برابر قوی تر" از داروهای قبلی تحت مطالعه است. همچنین داروهایی که قبلا طراحی شده بود عوارضشان بیشتر از تاثیر گذاریشان بود در حالیکه این داروی جدید به سلولهای انسانی کشت داده شده آسیبی وارد نمی کند البته هنوز تحقیقات بیشتری برای اطمینان از ایمنی دارو نیاز است.
بنابراین ما هنوز به درمان قطعی سرماخوردگی دست نیافته ایم ولی نزدیک هستیم

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif