SPF به چه معناست؟

ضد آفتاب ها  پوست را از اثر سوئ اشعه ماورائ بنفش محافظت می کنند. اشعه ماورائ بنفش دو نوع است: UVA  و UVB . UVB باعث آفتاب سوختگی می شود ولی UVA باعث آسیب های طولانی مدت پوستی مثل پیری زودرس می شود. SPF  در لغت به معنی فاکتور محافظت کننده از آفتاب (sun protection factor) است و در واقع میزان محافظت از اشعه UVB را نشان می دهد.
به منظور تعیین میزان SPF ، 20 نفر که به نور آفتاب حساس اند انتخاب می شوند و میزان جذب اشعه UV و میزان سوختگی پوست آنها اندازه گیری می شود. در مرحله بعد آزمایش را بعد از استفاده از ضد آفتاب تکرار می کنند. و از روی این آزمایش SPF را محاسبه  می کنند.
ضد آفتاب های اولیه دارای SPF حدود 2 بودند و لی امروزه SPF ضد آفتاب ها حدود 70 است. برای اینکه بدانید با توجه به SPF کرمتان چند دقیقه می توانید در نور آفتاب بمانید می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:
زمانی که طول می کشد تا پوستتان بدون ضد آفتاب در نور آفتاب بسوزد ( به دقیقه) *SPF  کرم = بیشترین زمان محافظت از نور آفتاب توسط کرم
مثلا اگر معمولا 10 دقیقه بعد از اینکه در نور آفتاب قرار می گیرید پوستتان می سوزد و SPF ضد آفتاب شما  15 است ، یعنی شما بعد از استفاده از کرم تا 150 دقیقه پوستتان در اثر نور آفتاب نمی سوزد. البته معمولا میزان کرمی که افراد استفاده می کنند از میزانی که در آزمایشگاه استفاده می شود کمتر است. در نتیجه طول مدت اثر محافظت کنندگی ضدآفتاب کمتر می شود.

جذب اشعه UVB :
همان طور که می دانید هرچه میزان SPF بیشتر باشد مدت زمان اثر محافظت کنندگی ضد آفتاب بیشتر است. البته این افزایش نمایی نیست مثلا 15 SPF  3/93 درصد و30 SPF  7/96 درصد اشعه UVB را جذب می کند. همان طور که مبینید با اینکه SPF دو برابر شده ولی درصد جذب جذب اشعه فقط 4/3 درصد افزایش یافته است.
SPF 30 به عنوان یک مرز در نظر گرفته می شود. در کرم های ضد آفتاب با  SPF های بالاتر از 30 میزان محافظت از آفتاب به میزان کمی افزایش می یابد .
البته میزان و شرایط استفاده از ضد آفتاب ها مهم است. مثلا اگرکه ضد آفتاب شما ضد آب نباشد ، آب و یا عرق کردن پوست باعث کاهش زمان محافظت کنندگی پوست در برابر نمی شود. و ممکن است اگرکه شما ضد آفتاب را دوباره تمدید نکنید پوست شما به شدت بسوزد.
جلوگیری از آسیب پوستی توسط آفتاب :
پوست خود را بشناسید: اگرکه پوست روشنی دارید و یا سابقه فامیلی سرطان پوست را دارید و یا پوست حساسی دارید سعی کنید از کلاه استفاده کنید. همچنین  از ضد آفتابی استفاده کنید که SPF آن بالا است.
از ضد آفتاب هایی استفاده کنید که اشعه UVA را هم جذب می کنند. روی این ضد آفتاب ها broad spectrum نوشته شده است.
برای کارایی بیشتر کرم 15 تا 30 دقیقه قبل اینکه از منزل خارج شوید از ضد آفتاب استفاده کنید تا به طور کامل جذب پوست شود.
کرم ضد آفتاب خود را در طول روز تمدید کنید. بعد از اینکه پوستتان در معرض آب قرار گرفت مثلا استخر رفتید و یا پوستتان عرق کرد دوباره از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
ضد آفتاب فقط نواحی از پوست را محافظت می کند که توسط کرم پوشیده باشد. معمولا گوش ها و یا پشت گردن از نواحی است که معمولا به این نواحی  کرم زده نمی شود. اگرکه جز افرادی هستید که معمولا فراموش می کنید که به کدام قسمت از پوست  خود کرم زده اید می توانید از ضد آفتاب های رنگی استفاده کنید که نواحی که کرم زده شده اند مشخص شود
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif