اعجوبه‌ای به نام قارچ

نگاهی به خواص قارچ‌های خوراکی

قارچ‌ها از جمله مواد غذایی خاصی هستند که نه می‌توان آنها را در گروه گیاهان قرار داد و نه جانواران. نمی‌توان آن را سبزی نامید چرا که هیچ یکی از ویژگی‌های سبزی‌ها را ندارد. از طرفی برخی خواص آن شبیه به محصولات جانوری است. البته با اینکه جزء هیچ یک از این دسته‌ها نیست ولی به دلیل خواص منحصر به فردش بسیار مفید بوده و استفاده زیادی در صنایع غذایی دارد. 140هزار گونه قارچ در جهان وجود دارد که تنها 10درصد آنها از نظر علمی بررسی شده‌اند و روی خواص آنها کار شده است. در این شماره سعی داریم به اثرات مفید قارچ‌ها روی دستگاه‌های مختلف بدن و همچنین  درمان و پیشگیری از برخی بیماری‌ها توسط این ماده غذایی اشاره کنیم.
سرطان
یکی از ویژگی قارچ‌ها خواص ضدسرطان آنهاست. قارچ‌ها به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی‌اکسیدانی می‌توانند با عوامل اکسیدان مقابله کرده و از سرطان جلوگیری کنند. رادیکال‌های آزاد به میزان زیاد در دنیای اطراف ما وجود دارند و ما قادر به دیدن آنها نیستیم. همین مواد خطرناک در بدن ما زمینه‌ساز ایجاد سرطان‌می‌شوند که آنتی‌اکسیدان‌ها به راحتی می‌توانند اثرات آنها را خنثی کرده و رادیکال‌های آزاد را از بین ببرند.
سلنیوم ریزمغذی‌ای است که در بیشتر میوه‌ها و سبزی‌ها وجود ندارد ولی به میزان مطلوبی در قارچ‌ها یافت می‌شود. سلنیوم در عملکردی که در کبد دارد از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند. همچنین سلنیوم از ایجاد التهاب نیز جلوگیری می‌کند که از خواص بسیار مهم این ماده است.
قارچ همچنین حاوی ویتامینD است که این ویتامین با دخالت در تنظیمات چرخه سلولی از تقسیم شدن سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند.
فولات نیز از دیگر مواد مغذی است که می‌تواند در پیگیری از سرطان موثر باشد و در قارچ وجود دارد.
دیابت
تحقیقات نشان داده است در بیماران دیابتی (نوع یک و نوع دو) فیبر می‌تواند نقش موثری در کاهش گلوکز خون و همچنین تعادل در سطح انسولین خون ایجاد کند. هر یک پیمانه از قارچ گریل شده دارای سه گرم فیبر است که میزان زیادی محسوب می‌شود و طبق قوانین غذایی آمریکا هر زن در روز باید 20 تا 25 گرم فیبر و هر مرد باید 30 تا 38 گرم فیبر مصرف کند.
علاوه بر این، قارچ‌ها در تقویت سیستم پانکراس و ترشح انسولین از سلول‌های بتای جزایر لانگرهانس نیز تاثیرگذارند و بنابراین می‌توانند تعادل انسولین را در بدن ایجاد کنند و اثرات مفیدی برای بیماران دیابتی داشته باشند. همچنین کربوهیدرات ساده ندارند که برای دیابتی‌ها مشکلی ایجاد کند بنابراین می‌توانند از این ماده غذایی بدون دغدغه افزایش قند خون استفاده کنند.
بیماری‌های قلبی
قارچ یکی از منابع بسیار غنی از پتاسیم است و در کنار آن سدیم بسیار کمی نیز دارد. همین عامل موجب می‌شود که قارچ منبع بسیار خوبی برای مقابله با فشار خون باشد و علاوه بر آن بتواند با بیماری‌های قلبی و عروقی نیز مقابله کند. علاوه بر آن قارچ‌ها مواد مفید دیگری دارند که موجب باز شدن عروق شده و از گرفتگی رگ‌ها و در نتیجه بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کنند.
 
تقویت سیستم ایمنی
قارچ‌ها آنتی‌‌اکسیدان‌هایی دارند که می‌توانند با رادیکال‌های آزاد مقابله کنند و سیستم ایمنی بدن را در مقابل آنها ایمن سازند. ارگوتیونین آمینواسیدی است که به میزان زیادی در قارچ‌ها وجود دارد و حاوی گوگرد است که بسیاری از افراد دچار کمبود آن هستند و خود نمی‌دانند. قارچ با تامین این آمینواسید می‌تواند کمک بسیار خوبی برای سیستم ایمنی بدن باشد.
قارچ‌ها خود آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی هستند. همانطور که می‌ دانید پنی‌سیلین و بسیاری دیگر از مواد ضدمیکروبی از قارچ‌ها استخراج شده‌اند. همین‌طور قارچ‌ها دارای مواد ویتامینی مانند ویتامینC  و ویتامین B  هستند که خود می‌تواند اثرات مفیدی روی بدن داشته باشد.
کاهش دهنده کلسترول
قارچ یک منبع پروتئینی است ولی برخلاف منابع پروتئینی حیوانی که میزان زیادی چربی‌های اشباع دارند هیچ گونه چربی اشباعی ندارد و علاوه بر آن موجب کاهش کلسترول بد خون نیز می‌شود. همچنین قارچ می‌تواند کلسترول خوب خون را نیز افزایش دهد و با همین عمل اثرات بسیار مفیدی برای بدن داشته باشد.
مقابله با کم خونی
کم‌خونی یکی از مشکلات شایع در جامعه و مخصوصا بانوان است. قارچ یکی از منابع غنی از آهن است. جالب است بدانید که آهنی که در قارچ وجود دارد حدود 90‌درصد جذب بدن می‌شود و از بسیاری از منابع دیگر جذب بهتری دارد. پس اگر کم‌  خونی ناشی از کمبود آهن دارید حتما قارچ را جزئی از برنامه غذایی خود قرار دهید.
کمک به جذب مواد مغذی
ویتامینD  محصولی است که به میزان کم در میوه‌ها و سبزی‌ها وجود دارد ولی جالب است بدانید میزان آن در قارچ زیاد است و همچنین میزان فسفر و کلسیم نیز در این ماده غذایی مطلوب است که همه این خواص موجب می‌شود مصرف این ماده بتواند راهی مفید برای جذب این ریزمغذی‌های مفید باشد.
 
کمک به سلامت استخوانی
قارچ دارای کلسیم فراوانی است و همان‌طور که همگان می‌دانند کلسیم نقش مهمی در تامین سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها دارد. البته باید توجه داشته باشید که کلسیم قارچ به حدی نیست که بتواند کلیه نیازهای بدن را تامین کند و تنها به عنوان یک مکمل برای سایر محصولاتی که کلسیم دارند قابل استفاده است و نباید منابع دیگر کلسیم را محدود کرد و نباید قارچ را جایگزین آنها کرد.
کمک به کاهش وزن
شاید باور نکنید که پروتئین زیادی موجود در غذا موجب می‌شود که شما لاغر شوید. ولی این واقعیت دارد و چربی‌ها برای شکستن ساختار پروتئین‌ها در بدن شکسته می‌شوند و بنابراین پروتئین‌ها برای هضم آماده می‌شوند. قارچ دقیقا این ساختار را فراهم کرده‌است. قارچ مقدار زیادی پروتئین دارد و هیچ‌  گونه چربی و کلسترولی در آن وجود ندارد و بنابراین می‌تواند بسیاری از چربی‌های بدن را بسوزاند و در این راه حتی از بسیاری سبزی‌ها و میوه‌ها نیز مفیدتر عمل می‌کند. به همین دلیل است که در برخی مطالعات هیچ محدودیتی برای خوردن قارچ قائل نشده‌اند و هر فرد و در هر شرایطی می‌تواند میزان زیادی قارچ استفاده کند و مشکلی نداشته باشد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif