عمرت را پای او تلف نکن

آسیب جدید تماشای برنامه‌های تلویزیون

تلویزیون و تماشای برنامه‌های سرگرم‌کننده آن امروزه یکی از روز‌مره‌ترین فعالیت‌های مردم دنیا و به خصوص ایرانی‌ها محسوب می‌شود. بسیاری از ما ساعات زیادی از روز خود را به تماشای برنامه‌های جعبه جادو اختصاص می‌دهیم و حتی فرزندان خود را به این کار تشویق می‌نیم زیرا معتقدیم که این کار یکی از تفریحات بی‌ضرر برای کودک است اما جالب است بدانید که نتایج تحقیقات اخیر محققان نشان می‌دهد که این تفریح چندان بی‌خطر نیست و می‌تواند پر درازمدت عوارضی را برای ما ایجاد کند.
یافته‌های اخیر  تیم تحقیق دانشگاه ورمونت در این مورد نشان می‌دهد احتمال ایجاد لخته خون در عروق پا، دست، لگن و ریه‌ها که به «ترومبوآمبولی وریدی» یا VTE موسوم است با مدت زمان طولانی تماشای تلویزیون، حتی اگر فرد به مقدار کافی تحرک فیزیکی داشته باشد افزایش می‌یابد.
تحقیقات جدید انجام شده روی بیش از 15هزار شرکت‌کننده داوطلب 45 تا 64 ساله نشان داده است افرادی که بیشتر اوقات می‌نشینند و تلویزیون تماشا می‌کنند در مقایسه با افرادی که هرگز تلویزیون نگاه نمی‌کنند یا این کا را به ندرت انجام می‌دهند 1.7 برابر بیشتر در معرض ابتلا به لخته شدن خون قرار دارند. این احتمال همچنین در مورد افرادی که طبق توصیه‌های پزشکی تحرک فیزیکی دارند ولی بیشتر وقت خود را در روز به نشستن و تماشای تلویزیون اختصاص داده‌اند حدود 1.8 بیشتر از سایر افراد است.
محققان در این مورد معتقدند که اگرچه تماشای تلویزیون به خودی خود بد نیست اما معمولا با خوردن تنقلات مضر و نشستن طولانی مدت همراه است که هر دو به بدن انسان آسیب وارد می‌کنند. به همین دلیل در این مورد توصیه می‌کنند که شاید بهترین شیوه برای تماشای تلویزیون این باشدکه یک تردمیل یا دوچرخه ثابت مقابل تلویزیون قرار داده و حین انجام فعالیت ورزشی تلویزیون تماشا کنید.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif