نقش چاقی در افسردگی

ارتباط دو مشکل قدیمی زنان

یکی از مشکلات شایع زندگی شهرنشینی امروز، ماشینی شدن، کم‌تحرکی و در پی آن چاقی و اضافه‌وزن است که اگرچه این موضوع هم در مورد مردان و هم در مورد زنان صدق می‌کند، زنان گلایه بیشتری از آن دارند. از سوی دیگر یکی از اختلالات شایع رفتاری در دنیای امروز، افسردگی و اضطراب است که از قضا این اختلال نیز در میان زنان شیوع بیشتری دارد. اما جالب است بدانید که تحقیقات جدید نشان می‌دهند که این دو عامل یعنی چاقی و افسردگی ارتباط مستقیمی با هم دارند و زنان دارای اضافه‌وزن شدید و چاقی، بیشتر از سایر زنان در معرض ابتلا به اختلالات رفتاری نظیر افسردگی و اضطراب قرار دارند.
بر اساس تازه‌ترین مطالعات محققان دانشگاه هاروارد، زنانی که دارای اضافه‌وزن شدید و چاقی هستند به دلیل کمبود نورواستروئید Allopregnanolone معروف به  alloبه مراتب بیشتر از زنان دیگر در معرض ابتلا به افسردگی و اضطراب قرار دارند.
نورواستروئید allo متابولیت هورمون زنانه پروژسترون است و یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که میزان allo موجود در خون زنان چاق و دارای اضافه وزن زیاد، ۵۰درصد کمتر از میزان آن در خون زنان دارای وزن عادی است و به همین نسبت زنان چاق با شدت بیشتری با علایم افسردگی مواجه هستند.
پس مهم‌ترین و اولین اقدام برای از بین بردن افسردگی، ازایش فعالیت بدنی و کاهش وزن است که جدا از موارد ذکر شده، از نظر روانی نیز برای فرد موثر است و روحیه او را تقویت می‌کند.
 
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif