مراقب مُسَکن‌ها باشید

بارداری، استامینوفن و بیش‌فعالی

امروزه استفاده از قرص‌های استامینوفن‌ در میان مردم بسیار متداول است و حتی انواع معمولی آن برای دوران بارداری جزو داروهای گروه B تقسیم‌بندی می‌شود و برای زنان باردار منع مصرف ندارد. با این حال تحقیقات جدید درباره استامینوفن‌ نشان می‌دهد که مصرف این دارو در دوران بارداری می‌تواند برای سلامت جنین مشکل‌آفرین باشد و اختلالات رفتاری را برای فرزندان در پی داشته باشد.
نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نروژی که با بررسی اطلاعات دوران بارداری مادران بیش از ۱۱۰هزار کودک انجام شده است نشان می‌دهد کودکانی که مادرشانشان در طول بارداری به مدت طولانی از استامینوفن استفاده کرده بودند بیشتر از بقیه کودکان مبتلا به اختلال بیش‌فعالی تشخیص داده شدند.
بر اساس نتایج این تحقیقات کودکانی که مادران آنها در طول دوره بارداری به مدت ۲۹ روز یا بیشتر استامینوفن مصرف کرده بودند، نزدیک به دو برابر کودکانی که مادران آنها در مدت مشابه این دارو را مصرف نکرده بودند در معرض ابتلا به اختلال بیش‌فعالی قرار داشتند.
البته تاثیرات منفی مصرف استامینوفن در بارداری تنها در صورت مصرف طولانی‌مدت آن مطرح می‌شود  و کودکانی که مادران آنها در دوران بارداری کمتر از یک هفته از استامینوفن استفاده کرده بودند به مراتب کمتر از دیگران در معرض ابتلا به اختلال بیش‌فعالی قرار داشتند.
محققان درباره مکانیسم اثر استامینوفن در بروز بیش‌فعالی اطلاع چندانی ندارند ولی دراین باره معتقدند که این احتمال وجود دارد که این دارو با هورمون‌های مادر که برای رشد مغز جنین لازم هستند تداخل پیدا کند.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif