۱+۵ پیشنهاد کاربردی در ورزش

چطور در انجام تمرینات به کمر خود آسیب نزنیم

انجام فعالیت‌های فیزیکی نقش مهمی در سلامت بدنی و روانی ما دارد و متخصصان در این مورد تاکید فراوان دارند. اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که بدن هر فرد به طور طبیعی ظرفیت محدودی در تحمل فشارهای فیزیکی دارد و ممکن است انجام هر فعالیت ورزشی برای همه افراد مفید نباشد. علاوه بر این تحقيقات مختلف در این زمینه نشان می‌دهند كه بروز آسیب‌های مختلف از جمله كمردرد در تمرینات ورزشكارانی که با روش‌‌هاي صحيح و علمي ورزش می‌کنند كمتر از ساير افراد بوده و در صورت بروز نیز سرعت بهبود آنها بيشتر از بقيه است. در واقع این موضوع بستگی مستقیم به انتخاب نوع فعالیت ورزشی مناسب شرایط جسمی فرد، ابزار و لوازم کارآمد، مقدمات لازم و انجام اصولی حرکات ورزشی دارد. پس بهتر است پیش از انجام حرکات ورزشی به این نکات نیز توجه داشته باشیم:
 

  1. به طور كلي براي پيشگيري از ايجاد آسيب، انجام حرکات ورزشی بايد به آهستگي و به شکل اصولي انجام شود. قبل از شروع ورزش‌ حتما باید بدن خود را گرم كنيد (راه رفتن و...) و كشش‌ها را به آرامي وارد كنيد و هرگز سعي نكنيد انجام حرکات را تا جایی ادامه دهید که به محدوده دردناك برسد.
  2. یکی از عادت‌های غلط ما در انجام حرکات ورزشی، حبس کردن نفس در طول انجام حرکت است. حبس كردن نفس در طول حركات قدرتي يا كششي به خصوص به کسانی که دچار کمردرد مزمن هستند، به هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود بلکه در انجام این حرکات باید به آرامی و به طور طبیعی نفس کشید، به گونه‌ای که در خلال فعاليت بازدم و در حین ريلاكس شدن، عمل دم انجام شود.
  3. طناب‌بازی یکی از فعالیت‌های ورزشی‌ای است که بسیاری از ما به انجام آن علاقه داریم. اما با توجه به اینکه این حرکت فشار زيادي بر ديسك‌هاي کسانی که به کمردرد مزمن مبتلا هستند، وارد مي‌كند، انجام آن به این افراد توصیه نمی‌شود.  
  4. دویدن یکی از متداول‌‌ترین فعالیت‌های ورزشی در دسترس است که تقریبا در هر شرایطی امکان انجم آن وجود دارد. از آنجا که دويدن (خصوصا روي پنجه پا و به صورت نرم) فشار چنداني به كمر وارد نمي‌كند، گزینه مناسبی نیز محسوب می‌شود اما باید توجه داشت که بهتر است براي راه رفتن و دويدن از كفش‌های مناسب استفاده کرد. نکته دیگر در مورد شرایط محل دویدن این است که بهتر است این کار روي سطوح صاف و بدون شیب انجام شود.
  5. دردها به منزله هشداری در بروز آسیب‌ها به شمار می‌روند و در انجام فعالیت‌های ورزشی همیشه باید آنها را جدی گرفت. اگرچه بروز ناراحتي مختصر يا كمردرد خفيف در شروع حركات نرمشي مي‌تواند طبيعي باشد اما در صورتي كه دردهاي تيز يا شديدي بروز كرد حتما باید نرمش را قطع کرد.  
  6. در صورتی که در طول انجام حرکات ورزشی احساس درد در کمر با انتشار به پا یا افزایش درد قبلی پدید بیاید، ادامه دادن فعاليت ورزشی به صلاح نیست. در صورت بی‌توجهی به افزایش درد ممكن است آسيب‌هاي جدی، شديد و جبران‌ناپذیری به بدن تحميل شود.

 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif