جوش‌های زمان‌دار!

دانستنی‌هایی درباره آکنه‌های فصلی

ویتامین‌D با کاهش سطح انسولین می‌تواند سبب بهبود وضعیت پوست‌های چرب شود و به‌دلیل نقش آنتی‌اکسیدانی از سوپرشارژ گلوتاتیوم در بدن پیشگیری ‌می‌کند
دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده
متخصص پوست و رییس انجمن متخصصان پوست ایران
 
اگر شما هم از جمله افرادی هستید که آکنه می‌زنید، شاید متوجه این موضوع شده باشید که در برخی فصول سال آکنه‌های شما تشدید می‌شود. در برخی افراد تابستان‌ها آکنه فروکش می‌کند و با پایان فصل گرم سال و شروع پاییز، مجدد بیرون می‌زند و گاهی هم دقیقا برعکس. البته دلیل این مساله تا مدت‌ها ناشناخته بود تا اینکه مطالعات اخیر روی این موضوع، برخی حقایق را در این مورد روشن کرد.
 
آکنه فصلی
نوعی از آکنه وجود دارد که به آکنه فصلی مشهور است و تاکنون تحقیقات زیادی در رابطه با آن انجام شده است. در این نوع آکنه که درصدی از افراد به آن دچار می‌شوند، جوش‌ها در برخی شرایط و مناطق آب و هوایی، تابستان‌ها بهتر می‌شوند و برعکس زمستان به شدت بیرون می‌ریزد که البته این روند در برخی نیز کاملا برعکس است و نتایج مطالعات جدید هم این موضوع را تایید می‌کند.
در واقع به نظر می‌رسد در کسانی که در کشورهای انگلیسی‌زبان زندگی می‌کنند آکنه در زمستان تشدید می‌شود ولی در هند و عربستان و کشورهایی که تابستان‌های داغی دارند برعکس در زمستان آکنه بهتر می‌شود و فروکش می‌کند. به عبارت دیگر در کشورهای سردسیر که مردم در فصل سرد سال ویتامینD کمتری دریافت می‌کنند آکنه در زمستان تشدید می‌شود و در کشورهایی که تابستان‌هایی بسیار گرم دارند، آکنه در فصل گرم شدیدتر است.
 
نقش ویتامین‌D
ویتامین‌D با کنترل سیستم ایمنی به‌طور کل سبب بهبود آکنه می‌شود. مسلم است که در کشورهایی که آفتاب خوبی ندارند در فصل سرد سال کمبود این ویتامین بر تشدید آکنه اثر می‌گذارد. ویتامین‌D با کاهش سطح انسولین می‌تواند سبب بهبود وضعیت پوست‌های چرب شود و به‌دلیل نقش آنتی‌اکسیدانی از سوپرشارژ گلوتاتیوم در بدن پیشگیری ‌کند. همچنین با اثرگذاری بر افزایش ترشح سروتونین باعث بهتر شدن نوروتراسمیترها یا انتقال‌دهنده‌های عصبی و بهبود سیستم هورمونی می‌شود و در کل بر بهبود آکنه اثر مثبت دارد.
 
نقش سبوم و اشعهUV
تولید سبوم در مناطقی که آب و هوای گرم‌تری دارند در زمستان کاهش می‌‌یابد. با کاهش لیپید روی پوست آکنه هم رفع می‌شود. در تابستان هم چربی بیشتری روی پوست ترشح می‌شود هم اشعه UV و نور خورشید با آسیب رساندن به پوست و آزاد کردن رادیکال‌های آزاد سبب تشدید آکنه می‌شوند.
 
توصیه‌های برای بهبود آکنه‌های تابستانی
اگر آکنه‌تان در تابستان تشدید می‌شود می‌توانید این روش‌ها را برای کاهش آکنه به‌کار ببرید:

  1. ویتامین A بخورید که در مواد غذایی‌ای مانند دوغ، تخم مرغ، هویج و سیب‌زمینی شیرین موجود است.
  2. اگر قرار است بیش از 10 دقیقه زیر نور آفتاب قرار بگیرید حتما از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. ضدآفتاب‌ها در عین آنکه جلوی اثر اشعه‌های مضر آفتاب را می‌گیرند، از ضخیم شدن پوست پیشگیری کرده و باعث می‌شوند ترشح سبوم طبیعی باشد.
  3. هر شب بعد از تمیز کردن صورت‌ خود از لوسیون لایه‌بردار بر پایه اسید‌گلیکولیک یا سالیسیلیک استفاده کنید. لایه‌بردارها جلوی بسته شدن منافذ پوست را می‌گیرند؛ ضمن اینکه این دو ترکیب در تنظیم ترشح سبوم هم نقش دارند.
  4. باید از لایه‌بردارها شب‌ها و از کرم مرطوب‌کننده و ضدآفتاب روزها استفاده کرد. آفتاب پوست را خشک و ضخیم می‌کند اما آبرسانی به آن مانع از این امر می‌شود.
  5.  دوش آب سرد کمک‌کننده نیز است. دوش سرد باعث می‌شود غدد سباسه منقبض شده و تولید چربی کمتری داشته باشند و استرس هم کاهش یابد.
  6. کربوهیدرات و قند کمتری مصرف کنید که سطح انسولین و تستوسترون را کنترل کند.
  7. زینک بخورید تا ویتامین A را قوی‌تر کند و سبوم را کاهش دهد.
  8. مصرف دارچین هم با کاهش سطح انسولین و چربی پوست به کاهش آکنه کمک می‌کند. 

 
یک توصیه‌ مهم در مورد آکنه‌های فصل سرد
اگر در زمستان دچار تشدید آکنه می‌شوید، به احتمال فراوان منشاء آن کمبود ویتامینD در بدن شماست. پس باید کمبود ویتامین D بدن را جبران کنید و در کنار منابع غذایی آن، حتما باید مصرف مکمل‌ها زیر نظر متخصص را نیز در برنامه غذایی بگنجانید.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif