آنها حس می‌کنند

وقتی کودکی به دنیا می‌آید هیچ چیزی از دنیا و آدم‌هایش نمیفهمد. بخشی از مغز که مربوط به پردازش اطلاعات شناختی و عقلانی و حافظه است، هنوز رشد نکرده است.
ولی چه اتفاقی در دنیای یک کودک می افتد؟ او چگونه به دنیا واکنش نشان می‌دهد‌؟ چه طور دوران کودکی خیلی مهم است وقتی هیچ نشانی از شناخت و حافظه وجود ندارد و ما اصلا به خاطرات آن دوران آگاه نیستیم؟
واقعیت این است که ما یک سیستم پردازش اطلاعات هیجانی نیز داریم که از همان بدو تولد شروع به کار می‌کند و واکنشی که به محیط می‌دهیم هم فقط بر اساس آن است.
کودک نمی‌تواند فکر کند ولی حس کردن را بلد است.
احساسات و هیجانات تنها چیزی است که دارد و به او برای ادامه‌ زندگی‌اش کمک می‌کند‌.
او خیلی راحت به دنیا بر اساس عواطف و احساساتش واکنش نشان می‌دهد
تحقیقات نشان داده است که اتفاقات قبل از سه سالگی در ذهن ما نمی‌ماند چون در آن دوران حافظه‌ای شکل نگرفته است، ولی احساسات همراه با آن خاطره وجود دارند و در ذهن ما ثبت می‌شوند و سال‌ها بعد ما ممکن است احساساتی داشته باشیم که آزار‌دهنده است ولی نمی‌دانیم مربوط به چه خاطره‌ای است و محتوای خاطره چیست.
بنابراین سال‌ها بعد ممکن است کودک ما احساسات مثبت و منفی‌ای به اتفاقات و آدم‌ها داشته باشد که به خاطر نمی‌آورد چرا و بر اساس چه خاطره‌ای این احساسات وجود دارند.

حواسمان باشد که کودک ما هیچ چیزی از محتوای کلام ما، خوب یا بد بودن چیزها و اتفاقات نمی‌فهمد و فقط از طریق حسی که شما منتقل می‌کنید می‌تواند بفهمد که اتفاقات و آدم‌ها خوب هستند یا بد...
کودکان در‌‌‌‌‌‌‌ فهمیدن احساسات خیلی خوب عمل می‌کنند چون این تنها چیزی است که دارند و تنها راهی است که می‌توانند دنیا را بفهمند و واکنش نشان بدهند و از خودشان مراقبت کنند.
وقتی تصمیم داریم پدر یا مادر بشویم حواسمان به تنها راهی که کودکانمان می‌توانند با آن دنیا را بفهمند، باشد.
احساسات تنها چیزی است که کودکان از اطرافشان می‌گیرند و با همان به دنیا پاسخ می‌دهند.
وقتی با احساسات خودمان صادق نیستیم، وقتی دنیایمان پر از آشفتگی‌های احساسی است که ناشی از ندیدن خودمان و احساساتمان و صادق نبودن با خودمان است، وقتی از دیدن احساساتمان پر از تناقض هستیم‌، عجیب نیست که یک دنیای آشفته هم برای کودکانمان بسازیم.
وقتی مدام احساساتمان را سرکوب می‌کنیم و پر از تنش هستیم حتی اگر نقش یک آدم شاد و سرزنده را بازی کنیم، شاید همه‌ آدم‌های اطرافمان را با این نقاب فریب بدهیم اما کودکمان...!
او فراتر از نقاب‌های ما می‌رود و فریب نقاب‌های ما را نمی‌خورد و می‌فهمد پشت آنها چیست.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif