تعلیق به سبک تي آر ايکس

ورزشي مدرن براي همه سنين

تي آر ايکس (TRX) از جمله رشته‌هاي ورزشي نوظهوري است که در سال‌هاي اخير در بسياري از کشورهاي دنيا مورد توجه ورزشکاران و ورزش‌دوستان قرار گرفته است. اين رشته مدرن طي يک دهه اخير به باشگاه‌هاي ورزشي ايران هم راه پيدا کرده و طرفداران بسياري را به سمت خود کشيده است. براي آشنايي با اين ورزش مدرن و مزايا و معايب آن با ما همراه باشید:
 
تاریخچه:
انجام حرکات و تمرينات اين رشته ورزشي با وسيله اي به نام تي ار ايکس سبب شده اين ورزش با همين نام در جهان شناخته شود. نخستين بار ‌«رندي هتريک» که يک دريانورد بود در سال ۱۹۹۰ به منظور ايجاد آمادگي جسماني در بين اعضاي ارتش و نيروي دريايي وسيله ورزشي تي آر ايکس را طراحي کرد. وسیله ‌اي که از یک بند چتر بازی و دو دسته‌ بسيار محکم و مقاوم بدون خاصيت کش‌ساني ساخته شده بود و فرد با آویزان شدن از آن و با وزن بدن خود، می‌توانست هرگونه حرکات و تمرینات کامل آمادگی جسمانی را بدون خطر انجام دهد. این ورزش خيلي سریع در تمام گروه‌های ورزشی و نظامی شناخته شد و به مرور مجموعه حرکات اين ورزش به عنوان تمريناتي که در کنار تقويت قدرت بدني و افزايش انعطلاف‌پذيري سبب تناسب اندام ورزشکار مي‌شود مورد استقبال قرار گرفت. نهايتا در سال 2005 استقبال از این ورزش به اوج خود رسيد و حالا در بسياري از باشگاه‌هاي ورزشي  بانوان و اقايان تي ار ايکس توسط مربيان آموزش داده مي‌شود.
 
افزايش استقامت و تعادل!
ورزش تي ار ايکس مجموعه اي از حرکاتي است که با تقويت استقامت، مقاومت، چابکي‌ و افزايش انعطاف‌پذيري و تعادل، آمادگي جسماني بدن را به حد قابل‌توجهي افزايش مي‌دهد. طناب‌های محکم و قابل‌تنظیم، شبیه چتر نجات ارتشی‌ها، اصل و پایه‌ تی‌ آر‌ ایکس هستند. در تمرینات با این وسیله ورزشی شما از نیروی جاذبه و حرکت استفاده می‌کنید تا بتوانید ازعضلات خود برای ايجاد تغییر در کل بدن کمک بگیرید.
تی آر ایکس با تمرکز بر اندام‌های میانی همه عضلات و ماهیچه‌ های این قسمت از بدن را فعال می‌کند ضمن اينکه باقی عضلات و ماهیچه‌ها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. با انجام اين تمرينات به عضلات و ماهيچه ها فشار وارد مي‌شود، عضلات به سوختن چربی‌ها کمک می‌کنند و در نتیجه چربی‌‌های موجود در ناحیه کمر، پهلو، شکم، داخل و خارج ران، بازو و دیگر اندام‌ها عکس‌العمل نشان داده و شروع به سوختن و تولید انرژی می‌کنند. بنابراین پس از مدتی انجام تمرینات تی آر ایکس اغلب مشاهده می‌کنید که در ناحیه میانی و بازوها و ران اندام‌ها سفت‌تر شده و چربی کمتری در این نواحی به چشم می‌خورد. همچنين به علت قرار گرفتن وضعیت بدن و مقابله با جاذبه زمین و حفظ تعادل، در هر حرکت عضلات بسياري درگير مي‌شوند، از این رو مقاومت بدن ورزشکار و قدرت تعادل آن به مرور افزايش مي‌يابد.
 
مزاياي تي آر ايکس
به‌طور کلي تمرينات تي آر ايکس براي کاهش وزن‌، افزايش قدرت عضلات بدن و تقويت استقامت و تعادل بدن به‌کار مي‌رود. همچنين مکانسيم انجام اين حرکات سبب هماهنگ‌سازي عصب و عضله و بالا بردن تعادل ذهني و فيزيكي  فرد مي‌شود. ضمن اينکه در مقايسه با ديگر فعاليت‌ها، ورزشکار را کمتر در معرض خطر آسيب‌هاي ورزشي قرار مي‌دهد‌.
اين ورزش براي هر گروه سنی، از نوجوان تا مسن ‌و هر جنسي با هر ميزان آمادگي جسماني مناسب است. البته توصيه می‌شود که حرکات اين ورزش حتما به‌طور مستمر و تحت نظر مربيان مجرب انجام شود‌. بهترین کار برای حداکثر استفاده از تی آر ایکس، تمرینات ایروبیک و هوازی یا سه روز در هفته تمرین TRX زیرنظر مربی کار‌آزموده است چرا که انجام تمرینات اشتباه موجب آسیب به ماهیچه‌ها خواهد شد و ممکن است کشش یا پیچش ماهیچه‌ای ورزشکار را با دردی بسیار شدید مواجه کند.
اکثر کسانی که با این ورزش آشنایی دارند می‌دانند که بعد از گذشت دو تا سه ماه شاهد تغییرات شگرف در عضلات خواهند بود. میزان کالری‌سوزی در این ورزش به علت آویزان شدن از بند و حفظ تعادل،  بين‌ ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری در ساعت است. همچنين از آنجا که همه حرکات تنها با وسيله قابل حمل و سبک تی آر ایکس انجام مي‌شود، در هر شرايط و هر مکاني و بدون نياز به فضاي ورزشي مي توان اين تمرينات را انجام داد.
يکي ديگر از محاسن ورزش تي ار ايکس اين است که در اين تمرينات فقط ماهیچه‌ها درگیر نیستند؛ حرکات تی‌ آر‌ ایکس اندام‌های مختلف بدن‌تان را نشانه می‌گیرند و همزمان ضربان قلب را هم بالا می‌برد. بسیاری از تمریناتی که روی طناب‌های معلق تی‌ آر‌ ایکس انجام می‌شود، تعداد زیادی ماهیچه را منقبض می‌کند و به همین دلیل بدن‌ به اکسیژن بیشتری احتیاج دارد. این موضوع باعث می‌شود وقتی یک وضعیت را نگه می‌دارید یا زمان تمرین با طناب، ضربان قلب و تنفستان سریع‌تر و بیشتر شود. در نتیجه حرکات تی‌ آر‌ ایکس برای تقویت نیرو و قلب مفید هستند.
 
  محدوديت‌ها و موارد منع انجام تي ار ايکس
در حالي که بسياري از کارشناسان معتقدند تی آر ایکس تحرک و استحکام (ثبات) و متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد، باعث عضله‌سازی (عضله‌سازی کوچک و نه مثل عضله‌‌ بدن‌سازان) می‌شود و توانایی، استحکام و قدرت کلي بدن را بالا مي‌برد اما ممکن است اين تمرينات براي افرادي که سابقه‌ آسیب‌های مفصلی و یا افراد با قدرت بدنی کم مضر باشد‌. یک موسسه‌‌ تحقیقاتی ورزشی در آمریکا می‌گوید افرادی که دارای قدرت بدنی بالایی نیستند و سابقه‌ ورزش کردن هم ندارند بهتر است برای شروع از سایر ورزش‌های سبک شروع کنند و زمانی‌که به استحکام و تعادل و قدرت بدنی مناسب دست یافتند ‌تمرينات تی آر ایکس را انجام دهند.
لازم به ذکر است در حال حاضر یکی از کاربردهای وسیع تمرينات تي آر ايکس  در کلینیک‌های تخصصی ورزشی است‌. فیزیوتراپیست‌ها از این وسیله برای انجام یک سری حرکات برای درمان گرفتگی عضلات و مفاصل استفاده می‌کنند. اما انجام سرخود و غير‌اصولي اين تمرينات براي افرادي که مشکلات مفصلي يا عضلاني دارند به هيچ وجه توصيه نمي‌شود. همچنين افرادي که دچار آسيب يا درد در ناحيه کمر هستند قبل از شروع ورزش تی آر ایکس، حتما بايد با یک متخصص پزشکی ورزشی مشورت کرده و تحت معاينه دقيق قرار بگيرند. چرا که  این ورزش به نیروی زیادی در ناحیه میان‌تنه نیاز داشته و به کمر و شکم فشار می‌آورد. پس بدون اجازه پزشک به اين ورزش نپردازيد‌.
اگر زانو یا کمرتان مصدوم است، آرتروز یا هر نوع بیماری جسمی دارید، پزشک‌تان را در جریان بگذارید. انجام تمرينات بدون آموزش و حضور مربي مجرب به‌هيچ‌وجه توصيه نمي‌شود. یک مربی حرفه‌ای می‌تواند به شما در انجام تمرین‌ها کمک کند تا روی بقیه‌ ماهیچه‌هایتان کار کنيد و به مفاصلی که درد می‌کنند یا مصدوم هستند فشاری وارد نشود.
همچنين بيماران قلبي و افراد ديابتي به دليل اهميت حفظ سطح قند خونشان بايد با مجوز پزشک به اين ورزش بپردازند.
اگر قبل از بارداری ورزش‌های تعلیقی مثل تی‌ آر‌ ایکس انجام داده‌اید احتمالا پزشک‌تان، به شرطی که مشکلات مربوط به بارداری برایتان پیش نیاید، به شما اجازه می‌دهد که این ورزش را دنبال کنید. می‌توانید تمرین‌هایی انجام بدهید که به مفاصل‌تان فشار وارد نکند و با توجه به تغییرات شما برایتان مفید باشد. اما وقتی شکم‌تان بزرگ شد باید همه‌ تمرین‌های تعلیقی مربوط به کمر را متوقف کنید. در سه ماه آخر بارداری هم هر ورزشی که در آن باید به پشت بخوابید را کنار بگذارید، چون جریان خون‌رسانی به جنین را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif