با بوی بد بدن چه باید بکنیم؟!

راهکارهایی برای رفع بوی بد بدن

فصل تابستان با همه خوبی‌هایی که دارد، از یک نظر برای همه ما دردسرساز است و آن تعریق بدن و بوی بد آن است که تقریبا همه ما از آن گلایه داریم. البته عرق کردن یکی از مکانیسم‌های طبیعی بدن انسان است که فواید فروانی برای ما دارد. از جمله فواید عرق کردن تنظیم دمای بدن، دفع مواد زاید، ایجاد رطوبت روی پوست است. در کنار آن، غدد تعریقی بدن با ترشح مواد مختلف، يك سطح لغزنده در پوست ايجاد مي‌كنند كه اين سطح لغزنده باعث پراكنده شدن سريع‌تر ذرات عرق در سطح پوست و تبخير سريع‌تر آنها مي‌شود كه اين عمل در نهايت به خنك‌شدن بهتر بدن مي‌انجامد.
اما این مکانیسم طبیعی چرا در برخی افراد تا این حد بد بوست؟! و آیا درمانی برای این تعریق و بوی بد وجود دارد؟! و اصلا آیا این بوی بد حاصل همین تعریق است یا عوامل دیگری باعث ایجاد آن است؟!
 
باکتری‌های بوساز ما
در واقع غدد عرق و مواد مترشحه آنها بابت بوی بد بدن ما مقصر نیستند؛ این غدد فقط با انجام وظیفه طبیعی خود، فقط زمينه را براي ايجاد بو آماده مي‌كنند. غدد عرق در پوست انسان به دو دسته غدد اكرين و غدد آپوكرين تقسیم می شوند. غدد عرق اكرين تقريبا در تمام بدن پراكنده‌اند  و موجب تعريق بدن در هواي گرم و يا در فعاليت‌هاي شديد مي‌شوند. به غير از اين غدد، غدد عرق ديگري به نام آپوكرين در پوست وجود دارند كه مايع مترشحه از آنها حاوي مواد پروتئيني، مواد قندي و چربي‌ها نيز هست كه ترشح اين مواد زمينه را براي رشد برخي‌باكتري‌ها روي پوست فراهم مي‌كند.
 
غدد آپوکرین و نقاط بدبوی بدن
غدد آپوکرین پراكندگي يكساني در بدن ندارند و تجمع آنها در برخي نواحي مانند زيربغل و كشاله ران بيشتر است و به همين دليل نيز احساس بوي نامطبوع بدن در اين نواحي بيشتر است. بوي بدن كه بيشتر افراد در نواحي‌اي مانند زير بغل و كشاله ران احساس می‌کنند در نتيجه فعاليت همین غدد عرقي آپوكرين هستند. ترشحات اين غدد مواد لازم براي رشد باكتري‌هايي موسوم به كورينه باكتريوم مينوتيسيموم را فراهم می‌كنند. اين باكتري‌ها با تجزيه كردن اين مواد مترشحه از بدن باعث ايجاد بوي بد بدن می‌شوند.
این غدد در نواحي ديگر بدن كمتر ديده مي‌شود و به همين دليل ايجاد بوي نامطبوع در نواحي ديگر بدن نیز كمتر است. مثلا در صورت، اين غدد تنها در نواحي گوشه‌هاي بيني يافت مي‌شوند و به همين دلیل برخي افراد با كشيدن انگشت به گوشه‌هاي بيني خود، اين بوي نامطبوع را در اين نواحي نيز حس ‌كنند.
 
چاقی یک عامل تشدیدکننده
البته وجود غدد آپوکرین تنها عامل موثر بر بوی بد بدن نیست. به طور تجربی دیده‌ایم و شنیده‌ایم که افراد چاق بیشتر از افراد عادی از بوی بد بدن خود شکایت دارند. متخصصان در توضیح این مساله می‌گویند که بيشترين تاثير اضافه‌وزن و چاقی در افزایش بوي نامطبوع بدن تاثير فيزيكي آن است. اضافه شدن لايه‌هاي چربي در كشاله ران و زير بغل در افراد چاق موجب مي‌شود كه تبخير عرق به سختي و با سرعت كمتري انجام شود و همين عامل موجب فعاليت بيشتر باكتري‌ها در آن نواحي مي‌شود.
 
غذاهای بودار
آیا مواد غذایی‌ای مانند سیر بر ایجاد بوی بد بدن تاثیر دارد یا این یک باور غلط است؟! متخصصان  معتقدند برخي از مواد خوراكي داراي اسانس‌هايي هستند كه مي‌توانند با دفع شدن از راه تعريق، بوي بدن را تشديد كنند ولي به طور معمول تاثير آن چندان زياد نيست و نمی‌توان بوی بد بدن را به آنها نسبت داد.
 
توصیه‌هایی برای کاهش بوی بدن
در هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم بوی بد بدن همراه ما هست و ما باید راهکاهایی برای رفع و کاهش این بوی بد پیدا کنیم. اما راه‌های کاستن از بوی بد بدن چیست؟!
دکتر غلامحسين غفارپور، متخصص پوست، مو، ناخن و ليرز و عضو هيات علمي دانشگاه ایران در این باره معتقدست مشكل بوی بد تعریق بيماري تلقي نمي‌شود كه نياز به درمان داشته باشد ولي سه راهکار مهم براي كاهش  آن وجود دارد:
۱. افرادي كه از بوي بد بدن خود رنج مي‌برند بايد به طور مداوم استحمام کنند و پوست بدن را به خصوص در نواحي زير بغل و كشاله ران با آب و صابون و بشويند و بدن خود را ليف بزنند تا در اثر سايش، از بار باكتري‌هاي موجود در آن ناحيه به طور موقت کاسته شود.
۲.  پس از استحمام بايد از اسپري‌ها يا محلول‌هاي دئودورانت براي كاهش بوي بدن در آن نواحي استفاده کرد. این دئودورانت‌ها به دو طريق در كاهش بوي بد بدن موثر هستند؛ یکی از طریق مواد معطر موجود در تركيب دئودورانت‌ها و ديگری به وسیله موادی که از ترشح عرق در فرد مي‌كاهند و بر كم شدن بوي بد تاثير دارند.
۳. تزريق توكسين بوتولينيوم‌ «آ» نيز یکی از راه‌های کاهش بوی بد است. ای تزریق مي‌تواند با فلج كردن غدد ترشح كننده عرق در كاهش بوي بد بدن موثر باشند. البته بايد توجه داشت كه اين عمل بسيار دردناك است و در عين حال هزينه زيادي دارد. ضمن اينكه اين كار بايد به طور مداوم هر چند ماه يك‌بار انجام شود زيرا تاثير سم بوتولينيوم دايمي نيست بنابراين استفاده از اين روش چندان منطقي به نظر نمي‌رسد.
 
بوی پا
یکی دیگر از نقاط بدن که بسیاری از افراد از بوی بد آن شکایت دارند، بوی پاست که البته دلیل این بوی بد با سایر نقاط بدن متفاوت است. در اثر ماندن پا به مدت طولاني در كفش، عرق ترشح شده از بدن، لايه خارجي پوست پا كه لايه شاخي نام دارد را مرطوب مي‌كند. كورينه باكتريوم مينوتيسيموم موجود در كف پا  با استفاده از رطوبت ايجاد شده لايه شاخي پوست را كه يك لايه مرده است تجزيه مي‌كند و به دليل اينكه لايه شاخي پوست بدن داراي تركيبات گوگردي است، تجزيه آن باعث ايجاد بوي تند و نامطبوع پا مي‌شود.
 
درمان بوی بد پا
دکتر غفارپور در این مورد می‌گوید: ضخيم شدن لايه شاخي پوست در اين ناحيه، منبع غذايي مناسبي را براي باكتري‌هاي تجزيه‌كننده پوست ايجاد مي‌كند. برای کاهش این بوی بد نیز سه روش که می توان از آن به صورت توام استفاده کرد وجود دارد:
۱.  فرد بايد در هر نوبت استحمام كف پاي خود را سنگ پا بكشد و پاي خود را به طور مرتب با آب و صابون شستشو دهد تا لايه‌هاي مرده پوست برداشته شوند.
۲. استفاده از جوراب‌ و كفش مناسب كه تبادل هوا در آن به طور مطلوب انجام شود نقش مهمی در کاهش بوی بد پا دارد.
 .3مصرف بوگيرها و خوشبوكننده‌هاي كفش نيز در این مورد نقش خواهند داشت.
 
چرا بدن بعضی‌ها بو نمی‌دهد
شاید این پرسش در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که پس چرا تعریق برخی افراد بوی بدی ندارد؟! اگر تعداد باكتري‌هاي كورينه باكتريوم مينوتيسيموم در پوست افراد كمتر باشد، مواد پروتئيني، قندي و چربي ترشح شده از بدن كمتر تجزيه مي‌شود بنابراين بوي بدن آنها كمتر است؛ ضمن اينكه اين افراد مي‌توانند با رعايت اصول بهداشت فردي و استحمام به موقع و استفاده از انواع بوگيرها اين مشكل را به شكل مطلوبي مديريت كرده باشند.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif