چالش‌های 10گانه چاقی

نگاهی به عوارض چاقی و اضافه وزن

آمارها نشان می‌دهد تنها در آمریکا حدود دو سوم زنان دچار چاقی یا اضافه‌وزن هستندکه البته این آمار تنها مربوط به آمریکا نیست و تقریبا مردم تمام دنیا با این مشکل دست به گریبان هستند؛ جالب اینکه دو دلیل عمده بروز این وضعیت و عوارض پس از آن، عادات بد غذایی و زندگی بدون ‌تحرک هستند که هر دو قابل پیشگیری‌اند. تحقیقات متعدد در این زمینه نشان داده است که حتی کاهش میزان اندکی از وزن می‌تواند ما را از بروز بسیاری از خطرات محافظت کند. شاید آگاهی از برخی خطرات چاقی ما را در برطرف کردن این مشکل بیشتر کمک کند:
 

  • سرطان

چاقی یکی از قابل پیشگیری‌ترین عوامل سرطان است و خطر بروز سرطان‌هایی مثل سرطان پستان، رحم، پروستات و روده بزرگ را افزایش می‌دهد. بدن افراد چاق، استروژن بیشتری تولید می‌کند که این هورمون در ابتلا به سرطان نقش مهمی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد زنان چاق چهار برابر بیشتر در معرض خطر سرطان پستان هستند و افراد چاقی که مبتلا به سندرم متابولیک یعنی مجموعه چند بیماری فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا هستند، 67 درصد بیشتر در معرض خطر سرطان روده بزرگ قرار دارند.
 

  • بیماری های قلبی

احتمال حمله قلبی در افراد چاق بیشتر است و دانشمندان‌‌ معتقدند که به طور معمول مرگ 12 سال زودتر به سراغ چاق‌ها می‌آید. دلیل عمده این موضوع هم این است که افرادی که چاق هستند و یا اضافه وزن دارند عوامل خطر قلبی بیشتری دارند، یعنی فشار خون، چربی و احتمال ابتلا به دیابت در آنها بیشتر است.
 

  • مشکلات مغزی

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که افرادی با دور بازوی بزرگ‌تر، در سن 40 تا 45 سالگی، 59‌درصد بیشتر در معرض خطر زوال عقل هستند. افراد چاق مخصوصا با چاقی شکمی هم در معرض خطر آلزایمر هستند. هر‌چه شکم چاق‌تر باشد، خطر آلزایمر بیشتر است چرا که هورمون‌ها یا عوامل التهابی توسط چربی‌های شکم بیشتر تولید می‌شود. همچنین يکی از عوامل مهم در سکته مغزي، فشار خون بالاست که ارتباط مستقیمی با چاقی و البته ‌مصرف نمک زياد دارد‌‌.
 

  • آرتروزها

یکی دیگر از پیامدهای چاقی، فشاری است که روی مفاصل ایجاد می‌شود و این فشار به همراه سایر مشکلات متابولیکی مرتبط با چاقی و بروز التهاب، موجب آسیب به مفاصل و بروز آرتروز حتی در میانسالی می‌شود.
 

  • مثانه

زنان چاق تا دو برابر زنان با وزن طبیعی دچار مشکلات کف لگن می‌شوند. بیشترین مشکل در این زنان بی‌اختیاری ادراری است. بی‌اختیاری مدفوع و افتادگی اعضای لگن مثل واژن، مثانه، روده کوچک و‌ رحم نیز در این افراد شایع‌تر است. این در حالی است که کاهش 5 تا 10درصدی وزن می‌تواند از بروز بسیاری از این مشکلات جلوگیری کند.
 

  • نارسایی کلیه و صفرا

خطر نارسایی مزمن کلیه و از دست رفتن غیرقابل برگشت‌ عملکرد کلیه‌ها در چاق‌ها بیشتر است. طبق این بررسی‌ها هر‌چه شاخص‌ توده بدنی بیشتر باشد، خطر بیماری‌های مربوط به صفرا هم بیشتر است.
 

  • ناباروری

حدود 6‌درصد از علل ناباروری در زنان‌ چاقی و اضافه وزن است. چربی‌های اضافه، استروژن بیشتری می‌سازند که این عمل تخمک‌گذاری را در زنان با مشکل مواجه می‌کند. در زنان با شاخص توده بدنی بالاتر از 29 (میزان طبیعی بین 20 تا 25 است) احتمال ناباروری‌ تا 4‌درصد افزایش می‌یابد. افزایش سطح چربی‌ها و مواد التهاب‌زا در مایعات اطراف تخمک می‌تواند سبب بروز مشکلات تکاملی در تخمک شود حتی کاهش 5 تا 10‌درصدی وزن به میزان قابل توجهی میزان باروری را افزایش می‌دهد.
 

  • عوارض بارداری

اگر بارداری در افراد چاق اتفاق بیفتد نیز عوارض آن، این افراد را رها نمی‌کند. خطر نقایص جنینی، مرده‌زایی و سقط، نقایص قلبی و اندام‌های کوتاه، فتق و... در نوزدانی که مادران چاق دارند بیشتر است.
 

  • آسم

خطر ابتلا به آسم در بیماران چاق بیشتر است و درمان آن در کسانی که اضافه وزن دارند و چاق هستند، سخت‌تر است.
 

  • افسردگی

افراد چاق و‌ مبتلایان به اضافه وزن‌، بیشتر از سایر افراد دچار افسردگی هستند. تحقیقات روی 4600 زن 40 تا 65 ساله نشان داده است که هرچه شاخص توده بدنی افراد بالاتر باشد احتمال افسردگی در آنها بیشتر است. بررسی‌ها همچنین نشان داده که اختلالات خلقی و اختلالات اضطرابی همه در میان چاق‌ها بیشتر است.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif