پاپوش دلخواه پیاده‌روی

ویژگی‌های یک کفش پیاده‌روی خوب

پوشيدن كفش‌‌هاي پياده‌روي به سایز پا و راحت موجب پيشگيري از صدماتي مثل تاول و پينه‌‌ مي‌شود. كفشی که برای پیاده‌روی انتخاب می‌کنید حتی اگر آن را برای مدت کوتاهی به پا می‌کنید  بايد سبك بوده و قدرت ضربه‌گيري مناسبي داشته باشد تا شوك‌‌هاي وارد به پا را به خوبي جذب كند. اما همه كفش‌‌هاي موجود در بازار استاندارد نيستند و بايد از بين آنها كفشي راحت و مناسب را انتخاب كرد. اما مشخصات یک کفش پیاده‌روی خوب و ویژگی‌هایی که در هنگام خرید آن باید مورد توجه قرار بگیرد کدام است. در واقع تفاوت در طراحي و ساخت كفش در عملكرد و كيفيت آن تاثیرگذار است. شناخت اوليه بخش‌‌هاي گوناگون كفش‌‌هاي پياده‌روي می‌تواند زمینه را برای انتخاب کفش مناسب فراهم کند:
 
 

 

 • محافظ تاندون آشيل: این بخش با ثابت نگاه داشتن كفش در اطراف پاشنه فشار وارد بر تاندون آشيل را كاهش‌‌ مي‌دهد.‌
 • محافظ داخلي كفش در قسمت پاشنه‌: اين لايه داخلي باعث حفاظت از قوزك پا شده و تضميني بابت اندازه صحيح كفش است.
 • رويه كفش‌: این قسمت، كفش را روي پا نگه داشته و معمولا از جنس چرم، نوعي پارچه مشبک -كه موجب سبكي و تهويه هواي بهتر در كفش‌‌ مي‌شود- يا پارچه‌‌هاي تركيبي است.
 • كفي داخلی كفش: این بخش، از پا و قوس كف پا حفاظت‌‌ مي‌كند. كفي‌‌هاي كفش به دو دسته ثابت يا متحرك تقسيم‌‌ مي‌شوند، كه نوع متحرك آن را پس از پياده‌روي‌‌ مي‌توان از كفش خارج كرد تا خشك شود.
 • ژل، فوم يا لايه مياني هوا در کف کفش‌: تمام اين مواد موجب كاهش فشار وارد به پا هنگام راه رفتن‌‌ مي‌شود.
 • كف كفش: از طريق شيارها و دندانه‌های موجود در كف كفش، اصطكاك لازم فراهم شده و كفش با زمين تماس پيدا‌‌ مي‌كند.
 • پنجه يا نوك كفش: فضايي است كه انگشتان پا در آن قرار‌‌ مي‌گيرد و براي راحتي انگشتان بايد جادار باشد، در صورتي كه پنجه كفش تنگ باشد انگشتان پا تاول‌‌ مي‌زند و در صورت استفاده بلندمدت حتی ممکن است باعث تغییر حالت انگشتان شود.

 

سه نکته اساسی

 •  شكل و فرم پاها‌: پاهاي افراد داراي شكل و سايزهاي متفاوت است. براي جلوگيري از بروز هر نوع مشکل، باید هنگام خريد كفش پياده‌روي به این موضوع توجه كرد. كفش‌ها بايد مطابق با شكل پا باشند نه اینکه پاها با فرم كفش تطابق پيدا كنند.

 

 • طول و عرض كفش‌: كفش‌‌هاي خيلي باريك يا خيلي پهن ممكن است موجب پينه و تاول‌‌هاي دردناك شوند. علاوه بر اين، نوك كفش‌هايي كه فاقد ارتفاع مناسب هستند و فضاي كافي براي انگشتان ندارند باعث بروز ميخچه، تاول و پينه‌‌ مي‌شوند.

 

 •  قوس كف پا‌: كف پا ساختاري پيچيده از تركيب استخوان‌ها، ماهيچه‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها، استخوان‌‌هاي‌ طولي و استخوان‌‌هاي عرضي (لانگيتودينال‌ها) است كه قوس‌‌هاي طبيعي كف پا را‌‌ مي‌سازند. هنگام راه رفتن، قوس‌‌هاي انعطاف‌پذير و فنري، كل وزن بدن را به‌طور مساوي روي پا پخش‌‌ مي‌كنند.

 
قوس کف پا
قوس كف پا نقش مهمي در ارتباط با سازگاري راه رفتن روي سطوح مختلف ايفا‌‌ مي‌كند. كفش پياده‌روي بايد مطابق با نوع قوس كف پا انتخاب شود. قوس‌‌هاي كف پا به سه دسته تقسيم‌‌ مي‌شوند‌:  
١- قوس طبیعی که در آن کف پا نه صاف است و نه قوس زیادی دارد .در این شرایط‌‌ مي‌توان به دنبال کفش‌هایی با لژ محکم، در حد لزوم تخت یا با پاشنه کوتاه بود.
٢- قوس کم کف پا یا کف پای صاف‌: قوس کم کف پا یا کف پای صاف می‌تواند باعث فشار روی عضلات و مشکلات مفصلی در برخی افراد شود. پس از مشاوره با یک پزشک متخصص‌‌ مي‌توان کفی مناسب برای کفش یا کفش طبی مناسب انتخاب کرد.
٣- قوس زیاد کف پا‌: در قوس زیاد کف پا، چون پا نمی‌تواند ضربات را به خوبی جذب کند ممکن است کشیدگی شدید روی مفصل و عضلات ایجاد شود به ویژه اگر فعالیت‌های پرشی و حرکتی زیادی انجام شود.
 
یک راه تشخیصی ساده
برای تشخيص نوع قوس كف پا کافی است كف پا را در آب فرو برده سپس اثر كف پا بر روي يك مقوا زد. اگر مقدار زيادي از اثر پا مشاهده شد، قوس كف پا كم است و اگر مقدار كمي از اثر كف پا مشاهده شد احتمالا قوس كف پا زياد است. اما برای یافتن جواب قطعی حتما باید با پزشک متخص مشورت کرد.

خرید یک کفش پیاده‌روی خوب
مطالعات متعدد نشان داده است که یک كفش ایده‌آل براي انواع مختلف پا نمی‌تواند وجود داشته باشد بلكه براي انتخاب كفش بايد به معيارهاي اصلي يعني سايز مناسب و راحت بودن توجه كرد.
براي انتخاب سايز درست يك جفت كفش پياده‌روي بايد به نكات زير توجه كرد:

 1. هنگام خرید، جورابي مشابه جوراب مورد استفاده در پياده روي بپوشید.
 2. بهترين زمان خريد كفش پياده‌روي، بعد از ورزش يا عصر است كه پا در بزرگترين حالت خود قرار دارد.
 3. بهتر است كفش پیاده‌روی از مغازه‌‌هاي ورزشي كه گزينه‌‌هاي زيادي در آن موجود است خريداري شود.
 4. از مسئول فروش درخواست کنید تا کفش هر دو پا را برای پرو بدهد. حتما کفش را بپوشید و به سایز اکتفا نکنید. خرید آنلاین کفش به هیچ وجه کار درستی نیست. در ضمن هر سال ممکن است سایز کفش تغییر کند.
 5. در صورتي كه يك پا از ديگري بزرگتر است براي خريد كفش پياده‌روي بايد سايز پاي بزرگتر مد نظر قرار گيرد.
 6. كفش انتخابي بايد به اندازه كافي پهن بوده و لبه‌‌هاي آن نرم و انعطاف‌پذير باشد. 
 7. قبل از خريد، هر دو كفش را پوشيده و راه برويد. در هر دو كفش بايد احساس راحتي كرد و پاشنه پا هنگام راه رفتن بايد ثابت بوده و جابه‌جا نشود.

 
از چرم تا پلاستیک
کدام جنس را انتخاب کنیم؟!
جنس کفش‌های پیاده‌روی موجود در بازار در حال حاضر بسیار متنوع است. در بازار شش نوع جنس برای کفش پیاده‌روی وجود دارد که نگاهی به آنها می‌اندازیم:

 1. چرم:‌ چرم جنسی نرم و بادوام و زیباست. البته ضخامت چرم و میزان نفوذناپذیری آن با توجه به نوع کفش متفاوت است و نکته مهم اینجاست که کفش چرم نیاز به مراقبت و نگهداری بالایی دارد.
 2. جیر و نوبوک: این جنس از سمباده زدن چرم به دست می‌آید. تفاوت آنها در این است که نوبوک چرم مات سمباده شده از بیرون و جیر چرم سمباده زده شده از داخل است.
 3. چرم مصنوعی: نسبت به چرم قیمت پایین‌تری دارد اما در مقایسه با چرم طبیعی دوام کمتری هم داشته و تهویه هوا در آن مناسب نیست. البته آب به داخل آن نفوذ نمی‌کند و زمانی که آب روی آن می‌ریزد دفورمه نمی‌شود.
 4. الیاف طبیعی: یکی از کفش‌های پرطرفدار در میان علاقه‌مندان پیاده‌روی هستندکه در بافت آنها معمولا از الیاف پنبه و کتان استفاده شده است. سبکی و جریان هوا در این کفش‌ها باعث ایجاد حس مطلوب در فرد می‌شود و از تعریق پا نیز جلوگیری می‌کند اما در عین حال این کفش‌ها در برابر نفوذ آب بسیار آسیب‌پذیرند و در هوای مرطوب و برفی و بارانی کارایی مطلوبی ندارند.
 5. الیاف مصنوعی:‌ معروف‌ترین الیاف مصنوعی مورد استفاده نایلون و پلی‌استر است. این نوع از کفش‌ها سبک هستند اما تعریق پا در آن بالاست و تهویه مناسبی ندارند.
 6. پلاستیک: از پلاستیک معمولا برای ساخت بخش‌هایی از کفش مثل پاشنه و زیره استفاده می‌کنند اما برخی از انواع کفش کاملا پلاستیکی هستند که گرچه سبکند اما تهویه مناسبی ندارند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif