آیا ویتامین دی می تواند در درمان دیابت کمک کننده باشد؟

امروزه دیابت از مهمترین بیماری های شایع در دنیا است و حدودا 30 میلیون نفر از جمعیت آمریکا دیابت نوع  2 دارند . دیابت بیماری ماندگاری است که متاسفانه هنوز درمان قطعی برای آن پیدا نشده است و  کشف راه های جدید برای درمان آن موضوع تحقیقات زیادی بوده است. برخی از تحقیقات جدید به بررسی این نکته که آیا مصرف ویتامین دی می تواند در درمان دیابت کمک کننده باشد ، می پردازند.
چاقی یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد دیابت است و با توجه به اینکه مرتبا میزان افراد چاق رو به افزایش است ، میزان مبتلایان به دیابت هم رو به فزونی است.
این وضعیت توسط سلول های بتا معیوب در پانکراس ایجاد می شود. این سلول ها مسئول تولید و انتشار انسولین( هورمون ضروری برای کنترل سطح قند خون)  هستند.
اگر تولید انسولین توسط سلول های بتا کم شود یا متوقف گردد ، گلوکز می تواند در خون تجمع یابد و به سطحی برسد  که برای سلول ها و بافت ها سمی باشد.
در یک مطالعه جدید، اثر ویتامین دی را در محافظت از سلول های بتا و در نتیجه کاهش شیوع و کند کردن  شروع دیابت بررسی کردند.
 
ویتامین D و دیابت
ویتامین D  اغلب به عنوان ویتامین آفتاب شناخته می شود، زیرا در پاسخ به نور مستقیم خورشید در پوست ایجاد می شود. قبلا  ارتباط بین کمبود ویتامین D و بالارفتن خطر ابتلا  به دیابت  مشخص شده بود ولی مکانیزم آن مشخص نبود.
احتمالا این اثر  به خاطر بخشی از عملکرد فیزیولوژیکی گسترده ویتامین D است. به عنوان مثال، ویتامین D در رشد سلولی، حفظ سلامت استخوان، فعالیت طبیعی سیستم عصبی عضلانی و ایمنی دخیل است و از همه اینها مهمتر در این مطالعه اثرات ضدالتهابی ویتامین دی مد نظر می باشد.
دیابت بیماری است که در اثر التهاب هم می تواند ایجاد شود. در این مطالعه اثر گیرنده های ویتامین دی به عنوان یک تنظیم کننده مهم التهاب و بقای سلول های بتا مطالعه شده است.
در ابتدا محققان سلول های بتا را با استفاده از سلول های بنیادی جنینی ایجاد کردند و  سپس یک مجموعه  از ترکیبات را آزمایش کردند تا اثرات آنها را بر روی این سلول ها  بررسی کنند.
 
 
  اثر ویتامین D در سلول های بتا
محققان دریافتند که یک ترکیب خاص - به نام IBRD9 موجب تقویت فعالیت گیرنده های ویتامین D در هنگام اتصال به مولکول های ویتامین D می شود که موجب اثر محافظتی بر روی سلولهای بتا می شد. همچنین محققان مشاهده کردند که در یک مدل از  موش های مبتلا به دیابت، IBRD9 سطح گلوکز را به حد نرمال بازگرداند.
 به نظر می رسد  راه هایی که ویتامین دی می تواند از سلول های بتا محافظت کند شامل رونویسی ژن ها و نحوه ی عملکرد ژن ها برای تولید پروتئین می باشد.
IBRD9 سبب ایجاد ژن هایی با اثر محافظتی می شود که با میزان بالاتر مورد استفاده قرار گرفته و در نهایت منجر به تولید موادی می شوند که از سلول های بتا محافظت می کند.
این یافته ها می تواند دلایل روشنی برای دانشمندان باشد تا با تلاش به طراحی داروهای جدید برای درمان دیابت اقدام کنند. علاوه بر این با توجه به اهمیت این گیرنده ها ، می توان راهی پیدا کرد تا در تمام مواردی که نیاز به تحریک اثر ویتامین دی  است، از آن استفاده شود. (برای مثال در درمان سرطان پانکراس)
البته تا دستیابی به دارویی که از نظر ایمنی و اثربخشی برای انسان قابل استفاده باشد، این تحقیقات مسیر طولانی در پیش دارد و نیاز به تحقیقات بسیار گسترده تری احساس می شود.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif