موی سفید می‌تواند یک هشدار باشد!

بررسی ارتباط سفیدی مو و بیماری‌های قلبی در مردان

محققان اعلام کردند نشانه‌های پوستی افزایش سن در مردان که یکی از مهمترین آنها سفید شدن موهاست می‌تواند نشانه‌ و هشداری برای بروز بیماری‌های عروق کرونر باشد.
محققان معتقدند به دلیل اینکه تصلب شرایین و سفید شدن مو مکانیسم‌های مشابهی از قبیل التهاب، ترمیم DNA و تغییرات هورمونی به همراه دارند و با افزایش سن، مسیرهای بیولوژیکی یکسانی را طی می‌کنند، می‌توان هماهنگی منطقی‌ای میان سفید شدن مو و بروز بیماری‌های قلبی در مردان یافت. به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه قاهره مصر مطالعات جدیدی را در زمینه ارتباط روند سفیدشدن مو و احتمال ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر مردان، بدون در نظر گرفتن عوامل خطر دیگر این بیماری‌ها، آغاز کردند.
نتایج این‌ بررسی‌ها در مورد بیش از540 مرد بالغ مورد مطالعه و مشکوک به بیماری‌های عروق کرونر، محققان را به این نتیجه رساند که میزان موی سفید مردان به عنوان ساعت بیولوژیکی بدن، بدون در نظر گرفتن سن و عوامل خطری مانند فشار خون، دیابت، سابقه خانوادگی و استعمال سیگار می‌تواند هشداری برای بروز بیماری‌های عروق کرونر قلب باشد و احتمال آن در افرادی که موی سفید بیشتری دارند، بیشتر است.
البته محققان تاکید می‌کنند که برای دست‌یابی به نتایج قطعی‌تر، نیاز به تحقیقات بیشتری در زمینه ارتباط نشانه‌های پوستی با بیماری‌های قلبی وجود دارد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif