تشخیص سریع بیماری‌ با حسگر مچی

پژوهشگران دانشگاه استنفورد یک نوع دستگاه تشخیصی پوشیدنی که روی مچ دست بسته می‌شود را ابداع کردند که نسبت به نمونه‌های پیشین خود قابلیت‌های بیشتری را داراست. این حسگر با جمع‌آوری ذرات عرق و اندازه‌گیری ترکیبات مولکولی مانند یون‌های کلرید و گلوکز و ارزیابی آنها می‌تواند برای تشخیص و نظارت بر بیماری‌هایی مانند دیابت و فیبروز کیستیک به کار گرفته شود.
این حسگر دارای یک سیستم دو بخشی است که از سنسور و ریزپردازنده‌های انعطاف‌پذیری تشکیل شده که پس از چسبیدن به پوست، غدد عرق را تحریک کرده و سپس حضور مولکول‌ها و یون‌های مختلف را بر اساس سیگنال‌های الکتریکی آنها تشخیص می‌دهد.
مزیت این حسگر نسبت به نمونه‌های پیشین این است که نیاز به انتظار طولانی‌مدت بیمار برای تجمع عرق ندارد. روش‌های مرسوم برای تشخیص بیماری‌هایی مثل فیبروز کیستیک نیازمند این است که بیماران به یک مرکز تخصصی مراجعه کرده و در حالی که الکترودهای تحریک غدد عرق به آنها متصل شده، به مدت طولانی در آنجا بنشینند.
محققان امیدوارند تا بتوانند از قابلیت‌های این فناوری در روستاهای دورافتاده در کشورهای در حال توسعه که امکانات بهداشتی درمانی کمی دارند، برای تشخیص به موقع، کنترل و درمان بیماری‌ها استفاده کنند.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif
تلگرام سلامانه