هم ضدآفتاب لازم است هم آفتاب!

امروزه مزایای استفاده از کرم‌های ضدآفتاب بر کسی پوشیده نیست و بیشتر ما نقش آنها را در جلوگیری از ابتلا به عوارض پوستی مختلف می‌دانیم. اما نتایج تحیقات اخیر گروهی از پژوهشگران که در مجله American Osteopathic Association نیز به چاپ رسیده است نشان می‌دهد استفاده مداوم و بیش از حد از کرم‌های ضدآفتاب باعث ممکن است باعث کمبود ویتامین دی و در نهایت ضعف ماهیچه‌ها و شکستگی استخوان‌ها شود.
پژوهشگران این تحقیق عقیده دارند که حدود یک میلیارد نفر در دنیا به خاطر استفاده از انواع ضدآفتاب‌ها به میزان کافی در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرند، در نتیجه بدن آنها توانایی تولید ویتامین دی را از دست می‌دهد و به کمبود ویتامین دی مبتلا می‌شوند.
این محققان معتقدند همانطور که به مردم توصیه می‌شود خود را با استفاده از ضدآفتاب‌ها در برابر ابتلا به سرطان پوست حفظ کنند، دریافت میزان متعادلی از نور خورشید برای سلامت و افزایش میزان ویتامین دی مورد نیاز بدن به آنها توصیه می‌شود.
کمبود دریافت نور خورشید، بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع 2 و بیماری‌های مرتبط به سوء جذب مانند بیماری‌های کلیوی و رژیم غذایی نامناسب می‌تواند به اختلال جذب ویتامین دی و در پی آن به کمبود ویتامین دی منجر شود.
قرار گرفتن هفته‌ای دو بار و به مدت 30 دقیقه در نور خورشید نیمروزی می‌تواند به افزایش و حفظ میزان مطلوب ویتامین دی بدن کمک کند.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif