فقط با یک آزمایش ادرار!

تخمین باقیمانده عمر افراد میسر خواهد بود

یکی از آرزوهای قدیمی بشر از گذشته‌های دور دست‌یابی به قدرت و علمی برای پیش‌بینی باقیمانده عمر و آگاهی از زمان مرگ بوده است. اگرچه این آرزویی بود که رسیدن به آن تا امروز محال به نظر می‌رسید اما به نظر می‌رسد محققان چینی با یک آزمایش ادرار ساده به روزنه‌های امیدی برای این کار دست یافته‌اند.
محققان مرکز ملی Gerontology در چین با ردیابی مقدار ماده‌ای خاص موسوم به  ۸-oxoGsn در نمونه ادرار افراد می‌توانند سن بیولوژیک بدن هر فرد و باقیمانده عمر او را تخمین بزنند.
این پژوهشگران در بررسی‌های خود دریافته‌اند که میزان این ماده‌ در ادرار که نشان‌دهنده میزان آسیب به سلول است، همراه با افزایش سن فرد بیشتر می‌شود. دست‌اندرکاران این گروه تحقیقاتی معتقدند با تعیین سن داخل بدن، می‌توان خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با افزایش سن و حتی مرگ زودهنگام را ردیابی کرد.
محققان در این بررسی نمونه ادرار بیش از 1200 شهروند چینی بین ۲ تا ۹۰ ساله را مورد بررسی قرار داده‌اند و متوجه شده‌اند که میزان ماده ۸-oxoGsn در آزمایش ادرار شرکت‌کنندگان ۲۱ ساله و بالاتر به شکل معنی‌داری افزایش می‌یابد.
البته این نکته نیز قابل ذکر است که گروه دیگری از کارشناسان معتقدند افزایش سن به تنهایی نمی‌تواند دلیل واضحی برای آغاز یک بیماری باشد و این گروه پژوهشی هنوز رابطه میان ۸ oxoGsn-و شرایط خاص مربوط به دوران سالمندی مانند پارکینسون را در این تحقیقات مورد ارزیابی قرار نداده است.
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif
تلگرام سلامانه