رئیس شبکه هپاتیت ایران اعلام کرد:

قمه‌زدن، خالکوبی و حجامت غیربهداشتی از عوامل ابتلا به هپاتیت

 
دکتر سيد مويد علويان رئیس شبکه هپاتیت ایران از ابتلای یک میلیون و ۴۰۰ هزار ایرانی به هپاتیت خبر داد و گفت: راه هاى ابتلا نسبت به گذشته تغيير كرده است و با توجه به اینکه ميزان مرگ و مير هپاتيت در جهان بيشتر از ايدز شده است، طى سال هاى اخير سازمان بهداشت جهانى از ايدز به سمت هپاتيت رفته است.
دکتر علویان گفت: به دلیل اینکه از سال ٧٣ در كشور واكسيناسيون هپاتيت كودكان شروع شده، هپاتيت در افراد زير ٢٣ سال مطرح نيست  و بيشترين مبتلايان به هپاتيت B در كشور بين ٢٧ تا ٥٠ سال هستند.
وی با پيش‌بينى اینکه حدود يك ميليون‌و‌٤٠٠ هزار نفر مبتلا به هپاتيت B كه در كشور وجود دارد افزود: خالكوبى غيربهداشتى، حجامت غيربهداشتى، رفتار جنسى غيرمحافظت شده، قمه زدن از جمله خطراتى است كه جامعه را از لحاظ ابتلا به هپاتيت تهديد مى‌كند.
دکتر علویان خاطرنشان کرد: هپاتيتB  در نوزادان و افراد زير ٢٣ سال وجود ندارد اما با رفتارهاى پرخطر و رفتارهاى غيربهداشتى كه با خون سر و كار دارد امکان ابتلا به اين بيمارى وجود دارد.
رئيس شبكه هپاتيت ايران همچنین درباره هپاتیت C در کشور عنوان کرد: هپاتیت C یک بیماری قابل درمان است و میزان شیوع آن در کشورهای منطقه در پاکستان ۵.۵درصد، در آذربایجان ۷.۵درصد، در تاجیکستان بین 3 تا 5 درصد، در عربستان بین 3 تا 5 درصد و در کشور ما حدود نیم درصد است.
دکتر علویان در خصوص ابتلا به هپاتیت C نیز گفت: 40درصد از مبتلایان به هپاتیت‌ C از طریق تزریق آلوده بیمار می‌شوند و اعتیاد و کارهای تزریقی یکی از موضوعات مهم در خصوص شیوع این بیماری است.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif