آیا روغن ماهی و روغن امگا 3 برای سلامتی مفید هستند؟

شاید ماهی ، به دلیل بوی تند و وجود آلودگی جیوه جزئ غذاهای محبوب در لیست غذایی بسیاری از مردم نباشد. به این دلیل اغلب کپسول‌های روغن ماهی به عنوان منبع جایگزین اسیدهای چرب امگا-۳ در رژیم غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ماهی به طور کلی  برای سلامتی مفید است چون منبع غنی از پروتئین و مواد مغذی است که به دلیل داشتن چربی بسیار کم، بهترین راه برای کاهش وزن یا  حداقل حفظ تناسب اندام در نظر گرفته می شود . اگر مصرف ماهی را دوست ندارید و در عین حال می خواهید تمام مواد مغذی ماهی را دریافت کنید توصیه می کنیم مصرف مکمل های روغن ماهی را فراموش نکنید. مکمل های روغن ماهی به صورت شربت و یا به صورت کپسول هستند که فواید زیادی دارند، از جمله اینکه  روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین A و D است ضمن اینکه به یاد داشته باشید خوردن ماهی راه بهتری برای دریافت امگا3 و روغن ماهی است تا خوردن مکمل های حاوی آن.
اسیدهای چرب امگا 3 چیست؟
اسیدهای چرب امگا 3 چربی هایی هستند که به طور عمده در گیاهان و برخی آبریان یافت می شوند که بیشتر به دو نوع زیر در ماهیان وجود دارند:
ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA):
یکی از مهمترین اسیدهای چرب امگا3 است که در تشکیل غشای سلولها به ویژه سلولهای مغز و تولید ترکیبات شیمیایی گوناگون در بدن نقش بسزایی ایفا می کند و بدین ترتیب میتواند اثرات مختلف ضد التهاب و ضد انعقادی و ... نشان دهد.
دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA):
در انسان این اسیدچرب امگا 3 ، جزو ارکان اصلی سازنده اسپرم ، شبکیه و قشر خاکستری مغز می باشد. DHA در سراسر بدن وجود دارد، به خصوص در مغز، چشم و قلب. همچنین در شیر مادر وجود دارد.
مصرف روغن ماهی در جهت پیشگیری از بیماریهای مختلفی موثرند، از جمله:
مولتیپل اسکلروزیس MS
روغن ماهی به علت اثرات محافظتی اش در مغز و سیستم عصبی به افراد مبتلا به MS کمک می کند
سرطان پروستات
مطالعات نشان داده است  که روغن ماهی در کنار رعایت رژیم کم چربی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.
افسردگی پس از زایمان
بر اساس توصیه ی محققان، مصرف دو یا سه بار در هفته ی روغن ماهی حاوی سطح بالایی از اسیدهای چرب امگا 3  می تواند در پیشگیری از افسرگی بعد زایمان مفید باشد.
سلامت روان
مصرف روغن ماهی برای کمک به درمان مشکلات رفتاری کودکان و نوجوانان، به خصوص در افرادی که اختلال بیش فعالی یا  کمبود توجه (ADHD) دارند مفید است.
حافظه
مصرف اسید چرب امگا 3 می تواند به بهبود حافظه  کمک کند.
قلب و عروق:
اسیدهای چرب امگا 3 می توانند در  زمان استرس و تنش های ذهنی از قلب محافظت کنند. یافته های منتشر شده در مجله فیزیولوژی آمریکا نشان داد افرادی که مکمل های روغن ماهی را برای مدت بیش از 1 ماه مصرف می کردند، در طول آزمایش های تنش زائی، عملکرد قلبی عروقی بهتری داشتند.
محققان دریافته اند که روغن ماهی، از طریق خواص ضد التهابی آن، به پیشگیری از ضایعات آترواسکلروز کمک می کند.
بیماری آلزایمر
سالهاست که تصور می شد مصرف منظم روغن ماهی ممکن است به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک کند. در این راستا، یک مطالعه منتشر شده در نشریه نورولوژی آمریکا در سال 2007 گزارش داد که رژیم غذایی متشکل از مقدار مناسب ماهی، اسیدهای چرب امگا 3، میوه ها و سبزیجات، خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر را کاهش می دهد
قدرت بینایی
مصرف کافی مواد غذایی حاوی DHA به حفظ قدرت بینایی و سلامت چشم کمک می کند.
صرع
مطالعه ای در سال  2014 در مجله نورولوژی و جراحان مغز و اعصاب آمریکا  نشان داد که مصرف روزانه امگا 3 باعث کاهش میزان بروز تشنج در بیماران می شود.
اختلالات اسکیزوفرنی و روانی
اسیدهای چرب امگا-3 موجود در روغن ماهی میتوانند به کاهش علایم سایکوز کمک کنند.
رشد جنین
در سال 2008، دانشمندان دریافتند که مصرف امگا 3 به خصوص در طی 3 ماه آخر بارداری باعث بهبود عملکرد حسی، شناختی و حرکتی در جنین می شود.
منابع امگا3 :

  • ماهی ها دارای میزان زیادی روغن مفید و غنی از امگا3 هستند . فیله ماهی های چرب  و ماهی سفید از بهترین منابع روغن ماهی هستند . از دیگر انواع ماهی میتوان به موارد زیر اشاره کرد: شاه ماهی، ساردین، ماهی قزل آلا.
  • ماهی تنها منبع غذایی روغن امگا 3 نیست. از دیگر منابع حیوانی اسیدهای چرب امگا3 می تواتن به تخم مرغ اشاره کرد
  • از دیگر منابع خوراکی امگا 3 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کتان ، شامپاین ،روغن پرایلا ، اسپیرولینا ، گرد،  برخی دانه های خوراکی ، تربچه، ریحان تازه سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج
و ترخون خشک شده

  • یکی دیگر از منابع ، مکمل های خوراکی حاوی امگا3 هستند که مصرف آن ها در صورت نداشتن رژیم غذایی متعادل و در شرایط خاص مانند برخی بیماری ها توصیه می شود 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif