شناسایی ژن مربوط به افسردگی

اگرچه عوامل محیطی در بسیاری از موارد ابتلا به افسردگی نقش فراوانی دارند اما آخرین مطالعات محققان دانشگاه مریلند در خصوص نقش ژنتیک و ارتباط آن با بروز استرس، نشان می‌دهد که ژن‌ خاصی می‌تواند بر اساس میزان فعالیت خود باعث تشدید یا کاهش استرس شود و به این ترتیب نقش وراثت و ژنتیک نیز در بروز افسردگی و اختلالات مربوط به آن پررنگ‌تر می‌شود.
نتایج این مطالعه، برای اولین بار از نقش ژن‌ها در بروز افسردگی صحبت می‌کند و بیان می‌کند که چگونه یک ژن خاص موسوم به Slc۶a۱۵ در یک نوع نورون که نقش کلیدی در بروز افسردگی دارد، عمل می‌کند. میزان این ژن در این نورون‌ها بر خلق و خو تاثیر می‌گذارد و افراد دارای میزان متغیر این ژن در مناطق خاصی از مغزشان، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی و سایر اختلالات احساسی مرتبط با استرس قرار دارند.
البته پژوهشگران همچنان از مکانیسم دقیق عمل ژن Slc۶a۱۵ اطلاع ندارند اما قوی‌ترین فرضیه در این مورد این است که ژن مذکور با تغییر در میزان انتقال‌دهنده‌های ‌عصبی مغز این کار را انجام می‌دهد.
محققان امیدوارند شناسایی این ژن بتواند منجر به دست‌یابی به شیوه‌های جدیدی برای درمان افسردگی شود. در حال حاضر افسردگی سالانه بیش از ۳۰۰میلیون نفر را در جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif