نقش سن مردان در لقاح‌های آزمایشگاهی

مردان جوان شانس بیشتری برای پدر شدن دارند

نتیجه پژوهش‌های اخیر محققان دانشکده پزشکی هاروارد آمریکا نشان می‌دهد که برخلاف نظریه‌های پیشین که تنها سن زنان را در موفقیت لقاح‌های آزمایشگاهی(IVF) تعیین‌کننده می‌دانست، سن مرد نیز تا حدودی برای موفقیت بارداری در بارداری‌‌های آزمایشگاهی اهمیت دارد.
پژوهشگران در این تحقیقات به این نتیجه رسیدند که احتمال فرزندآوری مردان مسن‌تر، از یک همسر هم سن و سال خودشان نسبت به مردان جوان‌تر کمتر است و افزایش سن مرد در این موارد، با کاهش بروز حاملگی، افزایش زمان حاملگی و افزایش خطر سقط جنین در ارتباط است. پژوهشگران عواملی مانند اختلال مایع منی و افزایش آسیب دی‌ان‌ای (DNA) موجود در اسپرم را بر لقاح، لانه‌گزینی و رشد جنین تاثیرگذار می‌دانند.
نتایج پژوهش اخیر مشخص کرد که همسران مردان ۴۰ تا ۴۲ ساله، ۴۶درصد شانس بچه‌دار شدن دارند و این در حالی است که این احتمال برای زنان مردان ۳۰ تا ۳۵ ساله، بیش از 70درصد است.
البته باید به این نکته توجه داشت که همچنان سن زنان به عنوان یک عامل تعیین‌کننده در احتمال یک حاملگی موفق آزمایشگاهی برای زوج‌های نابارور محسوب می‌شود و تاثیر آن از اثرگذاری سن مردان در این مورد بیشتر است.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif
تلگرام سلامانه