نکته‌های باریک‌تر از مو

16 پیشنهاد برای داشتن موهای سالم

مو یکی از عناصر مهم زیبایی است و داشتن موهای سالم نقش مهمی را در زیبا و شاداب جلوه دادن چهره ایفا می‌کند. موهای ما به خصوص وقتی بلند هستند، با گذشت زمان به دلایل مختلف موها در معرض آسیب قرار گرفته و از زیبایی آنها کاسته می‌شود. بنابراین لازم است تا هر فرد نکاتی را درباره نحوه نگهداری از موها را بداند و تلاش کند تا با رعایت این نکات از موهای زیبا و سالم‌تری برخوردار باشد. نکاتی که برخی از آنها اگرچه بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می‌رسند اما اهمیت بسیار زیادی در حفظ سلامت موها دارند و یادآوری آنها خالی از لطف نخواهد بود. در این بخش پیشنهادهایی برای داشتن موهای سالم و زیبا ارائه شده است که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:
 

 •  از حفاظت فیزیکی موهای خود غافل نباشید

همواره موهای خود را در برابر نور خورشید، باد و باران محافظت کنید. قرار گفتن در معرض عوامل مختلف از جمله نور خورشید، حرارت، گرد و غبار و آلودگی، به مشکلاتی که موهای ما با آن مواجه است می‌افزاید. این موارد منجر به افزایش میزان آلودگی، خشکی مو و پوست سر و افزایش احتمال بروز عفونت‌های پوست سر می‌شوند. در این گونه موارد بهتر است پوششی مناسب را برای موهای خود انتخاب کنید.
 

 •  با موی مرطوب با ملایمت رفتار کنید

موهای مرطوب بسیار شکننده هستند و به آسانی آسیب می‌بینند. هنگامی که مو مرطوب است ساقه و ریشه‌ آن بسیار مستعد آسیب‌دیدگی است. موهای خود را با ملایمت با شامپوهای مناسب شستشو دهید زیرا رطوبت موها در حین استحمام سبب می‌شود تا شدت آسیب‌هایی که به موها وارد می‌شود بیشتر از حالت‌های دیگر باشد. همچنین دقت داشته باشید که بلافاصله پس از حمام کردن، موهای خود را شانه نزنید.
 

 • از نرم‌کننده مو استفاده کنید

پس از هربار شستشوی موی سر از نرم‌کننده مو استفاده کنید و هرگز بدون انجام این کار از حمام خارج نشوید. نادیده گرفتن این مرحله می‌تواند دلیل ایجاد موهایی وزکرده باشد.
البته استفاده صحیح از نر‌م‌کننده‌ها نیز بسیار مهم است. به طور کلی نرم‌کننده‌ها به منظور حفظ رطوبت ساقه مو طراحی شده‌اند و نباید از این محصولات برای پوست سر استفاده شود. از نرم‌کننده‌ها برای ساقه مو و در فاصله حدود ۵ سانتی‌متر از ریشه مو استفاده کنید. قرار گرفتن بیش از حد نرم‌کننده روی پوست سر تنها موجب چرب شدن بیش از حد آن می‌شود. همچنین سعی کنید شامپو و نرم‌کننده مورد استفاده شما متعلق به یک برند باشند زیرا محصولات مختلف یک برند دارای ترکیباتی مشابه و با یکدیگر سازگارتر هستند. تجربه نشان داده است هنگامی که از یک برند استفاده می‌کنید نتایج بهتری نسبت به استفاده از دو محصول با دو برند متفاوت می‌گیرید.
 

 • موها را در معرض حرارت بیش از حد قرار ندهید

از حرارت دادن زیاد موهای خود بپرهیزید. حرارت رطوبت را از موهای شما خارج کرده و آن را خشک و وز می‌کند. علاوه بر این هنگامی که حرارت بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند موهای شما را بسوزاند. تنها در زمانی که واقعا نیاز است از اتوی مو و سایر دستگاه‌های حالت‌دهنده حرارتی مو استفاده کنید و به یاد داشته باشید که پیش از استفاده از آنها از محصولات محافظت از مو نیز استفاده کنید.
 

 • از محکم بستن موها اجتناب کنید

یکی از مواردی که به ساقه و ریشه موها صدمه می‌زند قرار گرفتن در حالت کشیدگی مداوم و بیش از حد است. بنابراین سعی کنید هرگز موهای خود را با گیره‌های محکم نبندید. به جای آن می‌توانید از کش‌هایی که دور آنها پارچه است استفاده نمایید.
 

 • موهای خود را برای خواب شُل ببافید

شب هنگامی که به رختخواب می‌روید بهتر است موهای خود را ببافید تا از وز شدن و به هم ریختگی آنها جلوگیری شود. زیرا باز گذاشتن موها سبب ایجاد گره در آنها می‌شود و این به معنای وارد آوردن فشار زیادتر و کشیدن هنگام شانه زدن صبحگاهی خواهد بود. این نوع شانه زدن علاوه بر کشش بیش از حد و ضعیف شدن ریشه موها می‌تواند وز شدن مو نیز شود. البته توجه داشته باشید که توصیه می‌شود بافتن مو برای ساعات خواب به صورت شل باشد تا موها تحت کشش بیش از حد نباشند. در این مورد بافت مو از کنار انتخاب خوبی خواهد بود.
 

 • پارچه  روبالشی خود را از جنس مناسب انتخاب کنید

یکی از مواردی که موی شما را دچار بیشترین آسیب‌های فیزیکی می‌کند،‌ هنگام خواب و در اثر برخورد مداوم با بالش است. استفاده از بالشی با روکشی از جنس ساتن، یکی از راه‌های شناخته شده و متداول برای جلوگیری از شکستن موها و آسیب‌دیدگی آنها در اثر اصطکاک است. پارچه‌های از جنس پنبه و مواد دیگر به دلیل زبر بودن موجب ایجاد اصطکاک و آسیب موها می‌شوند.
 

 • موهای خود را با احتیاط خشک کنید

پیشنهاد می‌شود موهای خیس خود را همواره به آهستگی و با ضرباتی ملایم خشک کنید. هرگز با حرکات مالشی، حوله را به موهای خود نسایید. با انجام این کار ممکن است موها را کمی سریع‌تر خشک شوند اما به همین میزان، احتمال شکستگی ساقه موها و ریزش آنها نیز افزایش پیدا می‌کند.
 

 • پوست سر خود را به طور مرتب چرب کنید

توصیه بر این است که موهای خود را به طور مرتب چرب نمایید و از یک شامپوی ملایم برای شستن روغن موهای خود استفاده نمایید. علاوه بر این چرب کردن پوست سر نیز برای موهای شما مفید است. برای این منظور می‌توانید از روغن‌های بادام، نارگیل و زیتون استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که این کار را بیش از حد انجام ندهید. هنگامی که از موهای شما بیش از حد چرب می‌شود و به اصطلاح «از آن روغن می‌چکد»، مجبور به استفاده از شامپوی بیشتر در هنگام استحمام می‌شوید که این کار به معنای از دست دادن بیشتر روغن طبیعی موهایتان است.
 

 •  از ماسک موهای مناسب استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌های متداول حفظ سلامت موها، استفاده از ماسک‌های مناسب است. از ماسک موهایی استفاده کنید که برای موهای شما مناسب و با آن سازگار هستند. نیاز موها بسته به نوع مو و مشکل آن متفاوت هستند. استفاده از ماسک موی متناسب با شرایط موهای شما امری ضروری است و در غیر این صورت می‌تواند مشکل شما را تشدید ‌کند. بهتر است در انتخاب ماسک مناسب با موی خود با یک متخصص مشورت کنید.
 

 • از پوش دادن موها اجتناب کنید

سعی کنید تا حد ممکن از پوش دادن موهای خود بپرهیزید. پوش دادن موها با اینکه موهای شما را پرپشت‌تر نشان دهد و عملی متداول در آرایشگاه‌ها و مراکز زیبایی به شمار می‌رود، به آنها صدمات زیادی وارد می‌کند. این کار ساختار مو را نابود می‌کند.
 

 •  آب سرد برای مو مفید است

بسیاری از خانم‌ها به استحمام با آب داغ عادت دارند اما بهتر است بدانید آب سرد گزینه مناسب‌تری برای شستشوی موهاست. پس سعی کنید برای شستشوی موهای خود از آب سرد استفاده کنید. آب داغ به همان میزان که استفاده از سشوار و سایر وسایل حرارتی حالت دادن به مو به موهای ما آسیب می‌رساند می‌تواند برای موها مضر باشد. استفاده از آب سرد به معنای استفاده از آب یخ نیست. برای این کار بهتر است از آبی با درجه حرارت اتاق استفاده کنید.
 

 

 • شامپوهای پاک‌کننده مو (clarifying shampoo) را فراموش نکنید

اسپری‌های مو، ژل‌ها و باقی‌مانده مواد معدنی موجود در آب طی زمان روی موها انباشته شده و سبب کاهش درخشش آنها می‌شوند. بهتر است یک بار در ماه از شامپوی پاک‌کننده مخصوص مو استفاده کنید تا این مواد مضر برای سلامت موها را پاک کند.  
 

 • برای زیباتر شدن موها از برس استفاده کنید

بدون شک برس زدن یک راه ساده و مطمئن برای افزایش درخشش موهای شماست زیرا این عمل باعث می‌شود چربی طبیعی مو به طور یکنواخت در طول مو پخش شود. با این حال ذکر دو نکته در این مورد ضروری است؛ اول اینکه سعی کنید ازبرس زدن بیش از حد موها اجتناب کنید و بعد اینکه تا حد ممکن از برس‌های پلاستیکی برای این کار استفاده نکنید زیرا سبب شکستگی بیشتر مو می‌‌شوند.
 

 • تغذیه‌ سالم داشته باشید

بازتاب سلامت درون شما در موهای شما نیز مشهود است. هرچه از بدن سالم‌تری برخوردار باشید، موهای شما نیز زیباتر هستند. اگر می‌خواهید موهایی واقعا زیبا و سلامت داشته باشید، داشتن تغذیه مناسب ضروری است. مواد مغذی خاص مانند ویتامین‌ها، آهن و پروتئین برای رشد و سلامت موهای شما حیاتی هستند. اگر قادر به دریافت میزان کافی از این مواد از طریق مواد غذایی مصرفی خود نیستید، حتما مصرف مکمل‌ها را مدنظر قرار دهید.
 

 • از مواد و محصولات زیاد و مختلف برای موهای خود استفاده نکنید

برخی از محصولات مانند شامپو، نرم‌کننده و ماسک مو وجود دارند که برای حفظ سلامت مو مطمئنا باید از آنها استفاده کنید اما تا آنجا که ممکن است محصولات دیگری که ادعای زیباتر کردن موهای شما را دارند را محدود نمایید. از جمله این مواد می‌توان به شوینده‌های بدون نیاز به آب، محصولات حجم‌دهنده سریع و رنگ‌های موقت مو اشاره کرد. استفاده از این مواد اگرچه در کوتاه‌مدت موجب ایجاد زیبایی برای موها می‌شوند ولی تجربه نشان داده است که در بلندمدت آثار نامطلوبی بر سلامت و زیبایی موها دارند.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif