۹۰ درصد افراد مبتلا به سرطان ریه سیگاری بوده‌اند

۹۰ درصد افراد مبتلا به سرطان ریه سیگاری بوده‌اند

یک فوق تخصص ریه، سرطان ریه را یکی از خطرناک ترین و شایع‌ترین سرطان‌ها بین مردان عنوان کرد و علت اصلی ابتلا به آن را مصرف دخانیات دانست.

 

دکتر علی معینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، سرطان ریه را یکی از شایع‌ترین و خطرناک ترین سرطان ها در مردان عنوان کرد و ابراز داشت: می‌توان گفت که 90 درصد افرادی که سرطان ریه گرفته‌اند، سیگاری بوده‌اند.

 

به گفته این فوق تخصص ریه، همراه با مصرف دخانیات چهار تا پنج هزار ماده شیمیایی وارد دستگاه تنفسی می شود که حداقل 20 مورد از آنها سرطانی است.

 

معینی با بیان اینکه شیوع سرطان ریه در افراد بین 50 تا 60 سال شایع‌تر است، افزود: با بالا رفتن سن و افزایش مصرف دخانیات احتمال ابتلا به سرطان ریه در افراد بیشتر می شود.

 

وی در ادامه در مورد علائم ابتلا به سرطان ریه سخن گفت و اذعان داشت: سرفه، خلط، خلط های خونی، ضعف عمومی بدن، کاهش وزن، تنگی نفس و... از جمله علائم ابتلا به سرطان ریه هستند که در صورت مراجعه به پزشک و با استفاده از روش های تشخیصی شناخته خواهد شد.

 

این فوق تخصص ریه، درمان سرطان ریه را مشکل ارزیابی و اذعان داشت: درمان سرطان ریه به میزان رشد تومور و نوع آن بستگی دارد و در موارد بسیار پیشرفته درمان بسیار سخت خواهد بود.

 

معینی سرطان ریه را بدترین نوع سرطان از نظر مرگ و میر عنوان کرد.

 

وی عدم مصرف دخانیات را اصلی ترین راه پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه عنوان و تاکید کرد: سیگاری ها و افرادی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند بیشترین افرادی هستند که در معرض سرطان ریه قرار دارند.

 

معینی در پایان گفت: توصیه می شود افراد به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی از مصرف سیگار، قلیان و سایر مواد مخدر خودداری کنند.

شنبه   12/12/91   8:26

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.