به‌ نام آرتروز، به کام دیابت!

بررسی اثر داروی آرتروز در کاهش قند خون

اینکه گیاهان و مواد مختلف در طب سنتی در کاهش قند خون موثر باشند خبر جدیدی نیست اما اینکه داروهای متداول طب نوین که مربوط به درمان یک بیماری دیگر هستند نیز بتوانند موجب کاهش قند خون شود، حتما خبری جالب توجه است.
بر اساس نتایج مطالعات اخیر دانشمندان چینی داروی متداول برای آرتروز می‌تواند درمان جدید موثری برای کاهش میزان گلوکز خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز باشد.
محققان گروه تحقیقاتی دانشگاه یانگژو چین در بررسی‌های خود متوجه شده‌اند که داروی ضدالتهابی lefluonamide  باعث کاهش میزان گلوکز خون و کاهش مقاومت به انسولین در سلول‌ها نیز می‌شود.
این گروه دریافته‌اند که lefluonomide پروتئین درگیر در بی‌حس کردن گیرنده انسولین را هدف قرار می دهد. این گیرنده مسوول آموزش سلول‌ها در شروع به جذب قند از جریان خون است.
در مطالعات قبلی هم به این موضوع اشاره شده بود که بیماران دریافت کننده این دارو، دارای میزان پایین‌تر گلوکز خون بوده‌اند و بیماران دارای اضافه‌وزن و چاق نیز وزن کم کرده بودند.
البته تحقیقات در این باره هنوز در مرحله آزمایشگاهی است و نتایج آن تنها روی موش‌های آزمایشگاهی  مشاهد شده است و گام بعدی این تیم تحقیق، انجام آزمایشات بالینی این دارو روی انسان خواهد بود.
 
لازم به ذکر است که بیماری آرتروز یا همان آرتروئید روماتوئید که حدود یک‌درصد جمعیت جهان به آن مبتلا هستند، یک بیماری مزمن خودایمنی است که موجب بروز درد و تورم در مفاصل می‌شود و داروی ضدالتهابی lefluonamide  یک داروی تخصصی برای آن محسوب می‌شود.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif