تغییرات ساده در سبک زندگی میتواند در بهبود علایم آرتروز موثر باشد

مطالعات جدید ، ارتباط بین تغذیه و کاهش درد را در بیماران مبتلا به آرتروز دریافته اند. محققان کشف کردند که تغییرات کوچک در شیوه زندگی فرد و رژیم غذایی می تواند منجر به کاهش درد و پیشگیری از آسیب های احتمالی در آینده شوند.
آرتروز ،  بیماری تخریب مفاصل است که معمولا زانوها ، لگن و دستها را درگیر می کند. افراد مبتلا به آرتروز اغلب احساس درد شدید و سفتی وسختی در مفاصلشان دارند و انجام دادن فعالیت روزانه ممکن است برای آنها دشوار باشد.
درمان قطعی برای آرتروز وجود ندارند و پزشکان با استفاده از داروهای ضد درد یا برخی مکمل ها و برخی جراحی ها  تنها علائم آن را کنترل می کنند و از پیشرفت آن تا جای ممکن پیشگیری می کنند.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، آرتروز  در حال حاضر یکی از 10 بیماری مهم در کشورهای توسعه یافته است که منجر به کاهش فعالیت فرد بیمار می شود. آنها تخمین زده اند که در سراسر جهان، 9.6 درصد مردان و 18 درصد زنان بالای 60 سال مبتلا به استئوآرتریت یا همان آرتروز  هستند. 80 درصد این افراد ؛ مشکل در تحرک دارند و 25 % آنها قادر به انجام فعالیت های روزانه نیستند.
تخمین زده می شود که تا سال 2050 بیش از 130 میلیون نفر در جهان مبتلا به  آرتروز باشند.
 
مزایای تغذیه و ورزش
محققان کشف کردند که مصرف یک گرم روغن ماهی در روز  علاوه بر فوایدی که برای سلامت قلب دارد ، منجر به کاهش درد می شود  . روغن ماهی حاوی دو نوع اسید چرب امگا 3 است: دکوزاهگزانوئیک  اسید و ایکوزاپنتانوئیک اسید. دانشمندان دریافتند که هر دوی این اسیدهای چرب باعث کاهش التهاب در مفصل  و در نتیجه کاهش درد می شوند.
همچنین آنها نشان دادند که کاهش وزن و فعالیت بدنی منظم  باعث کاهش درد و کلسترول خون می شوند.
 کاهش کلسترول خون در بهبود و کنترل آرتروز بسیار مهم است؛ چراکه محققان دریافته اند بین سطح بالای کلسترول در  خون و آرتروز ارتباط وجود دارد
علی مباشر ، استاد فیزیولوژی اسکلتی عضلانی در دانشگاه سوری آمریکا  می گوید: «ترکیبی از رژیم غذایی خوب و ورزش منظم برای حفظ سلامت مفاصل لازم است؛چراکه  شما نمی توانید تنها با رعایت یکی از آنها  مفاصل سالم داشته باشید و به هر دو نیاز دارید.»
وی اضافه می کند:  شیوه زندگی نیز باید در هنگام تلاش برای کاهش درد آرتروز مورد توجه قرار گیرد و اصلاحات لازم در آن صورت گیرد.
وی همچنین بیان می دارد که بیمارانی که از دخانیات و نوشیدنی های الکلی به میزان زیاد  استفاده می کنند  نمی توانند انتظار معجزه داشته باشند و باید حتما شیوه زندگی در این افراد اصلاح گردد.
 
ویتامین K و آرتروز
محققان تحقیقاتی را در مورد استفاده از غذاهای حاوی ویتامین k در درمان آرتروز انجام داده اند . آنها دریافتند که خوردن غذاهای غنی از ویتامین K، مانند کلم و اسفناج، می تواند برای ترمیم مفاصل  و پیشگیری  از آسیب به استخوان ها و غضروف مفید باشد.
مارگارت رایمن، استاد پزشکی تغذیه در دانشگاه سوری، می گوید: "اهمیت رژیم غذایی خوب و ورزش منظم هرگز نباید دست کم گرفته شود زیراکه نه تنها ما را متناسب و سالم نگه می دارند بلکه مطالعات ما نشان داد که علائم بیماری و درد را در بیماران مبتلا به آرتروز کاهش می دهد.
پروفسور ریمن می گوید: " آنچه ما  می خوریم مهم است چراکه ما باید مقداری مناسب از مواد مغذی را در مواد غذایی دریافت کنیم تا سیستم های بدن به همان صورت  که باید باشند عمل کنند.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif